Eurostat: znaczny wzrost produkcji przemysłowej w Polsce. W strefie euro niewielki spadek

Dynamika produkcji przemysłowej lepsza niż w styczniu – wynika z unijnych statystyk (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w lutym 2019 r. o 6,8 proc. rok do roku, po wzroście o 6,0 proc. rok do roku miesiąc wcześniej – podał Eurostat.

Rząd Niemiec o połowę zredukował prognozę tempa wzrostu tamtejszej gospodarki

Rząd RFN przewiduje, że PKB Niemiec wzrośnie w tym roku zaledwie o 0,5 proc., o połowę mniej, niż prognozowano jeszcze w styczniu - pisze „Der...

zobacz więcej

Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce, liczony od lutego do lutego, jest o 0,8 punktu proc. wyższy niż miesiąc wcześniej – wynika z danych unijnych statystyków. Dynamika liczona od stycznia 2018 do stycznia 2019 wyniosła 6,0 proc. Ponieważ dane dotyczą tych samych miesięcy, przyspieszenie nie wynika z wahań w ciągu roku.

Między styczniem a lutym nastąpiła również poprawa w krajach strefy euro, gdzie jednak nie można mówić o przyspieszeniu wzrostu produkcji przemysłowej. Jej spadek ujęty od lutego do lutego (0,3 proc) jest jednak mniejszy niż od stycznia do stycznia (0,7 proc.)

Jednocześnie jest to wynik lepszy niż oczekiwany przez analityków, którzy szacowali, że od lutego 2018 do lutego 2019 produkcja w strefie euro spadnie o 0,9 proc, zaś od stycznia 2018 do stycznia 2018 o 1,1 proc.

W lutym 2018 kraje strefy euro odnotowały wzrost produkcji przemysłowej w stosunku do lutego 2017 r. o 1,9 proc – wynika z komunikatu unijnego urzędu statystycznego.

źródło:

Zobacz więcej