RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkanocne jajko sprzeczne z konstytucją? Warszawscy radni KO protestują

„Obok duchownych stanął pan z rondlem na głowie. Twierdził, że reprezentuje Kościół Latającego Potwora Spaghetti”. (fot. portal tvp.info)

Wielkanocne jajeczko w miejskim ratuszu narusza konstytucję – uważają radni Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska i Tomasz Sybilski. Radni napisali list do przewodniczącej Rady m. st. Warszawy, w którym wytykają Kościołowi katolickiemu sprzeciw wobec Karty LGBT+ i niepoparcie strajku nauczycieli. Jak powiedziała portalowi tvp.info radna Alicja Żebrowska, spotkanie ostatecznie się odbyło, ale część radnych KO je zbojkotowała.

Radna Koalicji Obywatelskiej zarzuca Radzie m.st. Warszawy łamanie konstytucji

Radna Warszawy z ramienia Koalicji Obywatelskiej Agata Diduszko-Zyglewska uważa, że zorganizowanie spotkania opłatkowego przez radę miasta stanowi...

zobacz więcej

Zdaniem radnych KO, uroczystości, w trakcie których publicznie przemawiają przedstawiciele Kościołów i podczas których trwają modlitwy, są sprzeczne z konstytucją. „Takie wydarzenia świadczą bowiem o preferencyjnym traktowaniu i wyróżnianiu poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych, co stawia pod znakiem zapytania bezstronność władz publicznych, w tym samorządowych, w tym zakresie” – napisali Diduszko i Sybilski.

Jak dodają radni KO, sprawa jest szczególnie istotna teraz, gdy warszawski ratusz podjął decyzję o wprowadzeniu karty LGBT+, która ich zdaniem służy upowszechnianiu wiedzy o tym, jak dzieci mogłyby chronić się przed molestowaniem seksualnym. Autorzy pisma krytykują w tym kontekście Kościół, który sprzeciwia się postulatom autorów karty. Zgodnie z podpisanym kilka tygodni temu przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego programem m.in. dzieci od czterech do sześciu lat dowiedzą się, czym jest „radość i przyjemność z dotykania własnego ciała” oraz o „masturbacji we wczesnym dzieciństwie”.

Diduszko-Zyglewska i Syblilski skrytykowali Kościół również za niepoparcie trwającego strajku nauczycieli. „Wymownie milcząc wobec księży, którzy potępiają protest nauczycieli z ambon i biskupów, którzy zakazują strajkowania katechetom Episkopat opowiedział się też przeciwko nauczycielom, którzy walczą o godne warunki pracy dla siebie i godne warunki nauki dla dzieci, również w Warszawie” – napisali.

Jak twierdzą podpisani pod listem radni, reprezentują oni „wszystkich mieszkańców Warszawy”, w tym m.in. wyznawców różnych religii, przedstawicieli środowisk „LGBT+”, niepłodne pary korzystające z zapłodnienia in vitro i ofiary molestowania ze strony księży.

Scheuring-Wielgus: Chciałabym postawić Kościół rzymskokatolicki przed Trybunałem w Hadze

Chciałabym doprowadzić do postawienia Kościoła rzymskokatolickiego przed Trybunałem w Hadze. Dlatego rozważam start w wyborach do PE. Chciałabym w...

zobacz więcej

Ostatecznie spotkanie wielkanocne się odbyło. Byli na nim obecni ksiądz katolicki i duchowni Kościołów chrześcijańskich. Zostały poświęcone pokarmy.

– Część radnych KO, w tym pani Diduszko, zbojkotowała spotkanie wielkanocne i się nie pojawiła – powiedziała w rozmowie z portalem tvp.info Alicja Żebrowska, radna Warszawy (PiS).

– Ze strony radnych nie było prób zakłócania spotkania, ale obok duchownych stanął pan z rondlem na głowie. Twierdził, że reprezentuje Kościół Latającego Potwora Spaghetti. Przewodniczący naszego klubu Cezary Jurkiewicz prosił go, by dał nam w spokojny sposób odbyć spotkanie, również pracownicy biura Rady prosili tego pana, by opuścił salę – dodała.

Przeciwko religijnemu charakterowi uroczystości odbywających się w Radzie Miasta Diduszko-Zyglewska protestowała już wcześniej. Do takiej sytuacji doszło przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy radna dopatrzyła się łamania konstytucji w spotkaniu opłatkowym. Jak stwierdzała, organizowanie spotkania, na którym mają miejsce katolicka modlitwa i dzielenie się opłatkiem, zmusza do opowiedzenia się w kwestii wyznania. Diduszko-Zyglewska przyznała przy tym, że spotkanie odbyło się w trakcie przerwy i nie w samej sali obrad.

źródło:
Zobacz więcej