RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pułaski kobietą? Za badaniami, które tak twierdziły, mogła stać akcja marketingowa

Kazimierz Pułaski pod Częstochową, obraz Józefa Chełmońskiego z 1875 roku (fot. pl.wikipedia.org)

Jak donosiły niedawno media, naukowcy z Georgia Southern University wykonali badania, z których wynika, że szkielet znajdujący się w grobie Kazimierza Pułaskiego należał do kobiety. Okazuje się jednak, ze sprawą wiąże się wiele wątpliwości. Popularny kanał na YouTube „Nauka. To Lubię” sugeruje, że za całą sprawą może stać akcja marketingowa jednego z kanałów telewizyjnych.

Pułaski w służbie gender

Badania, wedle których bohater konfederacji barskiej i rewolucji amerykańskiej był biologiczną kobietą, nie wyglądają na solidne i poważne. A...

zobacz więcej

Część źródeł donosi, że ciężko ranny w bitwie pod Savannah został zabrany na statek, gdzie zmarł. Inne mówią, że zakończył żywot na pobliskiej plantacji. Faktem jest, że pierwszą próbę identyfikacji szczątków generała podjęto dopiero 220 lat po śmierci, w 1996 r. Prace, w których brali udział antropolodzy i genetycy zakończyły się raportem – wynika z niego, że tak naprawdę nie wiadomo, czy w grobie uznawanym za miejsce pochówku Pułaskiego faktycznie leży bohater dwóch narodów.

Z kolei głośne w ostatnich dniach badania dr Virginii Hutton Estabrook, z których miało wynikać, że Pułaski był hermafrodytą, nigdzie nie zostały opublikowane – nie można więc ich nawet zweryfikować. Wątpliwości jest zresztą znacznie więcej. Ostatecznie jedynym dowodem na interseksualność generała okazuje się być artykuł w brytyjskim tabloidzie „Daily mail”. Wiadomo z kolei, że badania dr Estabrook zostały zamówione przez kanał telewizyjny Smithsonian Channel, realizujący serię filmów o tajemnicach amerykańskiej historii. Jak dodaje autor kanału na YouTube, w grupie prowadzących badania nie było żadnych specjalistów, a szefowa ekipy nie ma odpowiednich kompetencji.

źródło:
Zobacz więcej