RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Hiszpanie znaleźli białko, które może odpowiadać za rozwój raka wątroby

Wydaje się mieć ono kluczowe znaczenie dla powstania tej choroby (fot. Shutterstock/Sebastian Kaulitzki)

Naukowcy z hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Chorobami Krążenia (CNIC) w Madrycie po raz pierwszy opisali mechanizm powstawania raka wątroby w efekcie działania białka p38 gamma. Wydaje się mieć ono kluczowe znaczenie dla powstania tej choroby.

Wzrost temperatur narazi dodatkowy miliard ludzi na choroby tropikalne

Z powodu globalnego ocieplenia nawet dodatkowy miliard ludzi będzie narażony przed końcem wieku na ataki komarów przenoszących choroby tropikalne –...

zobacz więcej

Badanie hiszpańskich naukowców, opublikowane w magazynie „Nature” dowodzi, że p38 gamma jest bezpośrednio zaangażowane w reakcję komórek na stres oksydacyjny, a także ma podstawowe znaczenie dla zapoczątkowywania podziału komórek wątroby.

Jak poinformowała szefowa zespołu badawczego Guadelupe Sabio, przeprowadzone przez zespół badania laboratoryjne potwierdziły, że białko p38gamma sprzyja powstawaniu i rozwojowi choroby nowotworowej wątroby.

– Brak tego białka lub jego zablokowanie opóźnia rozwój nowotworów wątroby. Nasz wniosek potwierdziły już testy na szczurach – dodała Guadelupe Sabio.

Koordynatorka zespołu badawczego wyjaśniła, że teza, iż białko p38 gamma ma związek z rozwojem raka wątroby, pojawiła się po kilku latach od rozpoczęcia badań.

– Zaobserwowaliśmy, że p38 gamma jest podobne do tak zwanych CDK (inny rodzaj białek – red.). Te już od dłuższego czasu są znane nauce jako powiązane z rozwojem komórek nowotworowych – dodała Sabio.

W walce z niepłodnością i bólem. Test ma usprawnić diagnostykę endometriozy

Jednym z najbardziej palących problemów współczesnej medycyny jest rozwiązanie zagadki dotyczącej endometriozy, która powoduje niepłodność i ból u...

zobacz więcej

Inna uczestniczka badania, Antonia Tomas-Loba wyjaśniła, że znaczące zahamowanie rozwoju nowotworu wątroby u testowanych gryzoni stanowi zachętę do rozpoczęcia badań klinicznych z udziałem ludzi.

– Analizujemy możliwość zastosowania środków farmakologicznych, które zablokowałyby w ludzkim organizmie p38 gamma. Z naszych badań wynika, że brak tego białka nie wpłynąłby negatywnie na inne tkanki – dodała.

Jak wyjaśniła Tomas-Loba, współpracujący z badaczami szpital w Salamance potwierdził, że wysoki poziom p38 gamma występuje u osób z marskością wątroby, a w przypadku nowotworu wątroby jest jeszcze wyższy.

W badaniach CNIC uczestniczą m.in. naukowcy z hiszpańskiego Krajowego Centrum Badań nad Chorobami Onkologicznymi (CNIO), lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Salamance oraz pracownicy naukowi z uniwersytetu w Geronie.

źródło:

Zobacz więcej