RAPORT

Kampania 2020

CBŚP i KAS udaremniły przemyt 30 mln nielegalnych papierosów

Papierosy bez polskich znaków akcyzy nie trafiły na czarny rynek (fot. pomorskie.kas.gov.pl)

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS udaremnili przemyt prawie 30 mln nielegalnych papierosów. Były one ukryte w trzech kontenerach, które przypłynęły z Indii do portu w Gdańsku i według deklaracji miały zawierać obuwie.

Gang przemycał papierosy samolotem i łodziami. Są kolejni zatrzymani

Kolejnych osiem osób zatrzymano w związku ze śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych z...

zobacz więcej

– Gdyby przemyt nie został wykryty, a papierosy bez polskich znaków akcyzy trafiłyby na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 35 mln zł z powodu nieuiszczonych: VAT, akcyzy i cła – poinformowała rzeczniczka prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) kom. Iwona Jurkiewicz.

Wyjaśniła, że przemyt udało się wykryć dzięki informacjom uzyskanym przez funkcjonariuszy z gdańskiego oddziału CBŚP. Dowiedzieli się, że na pokładzie statku płynącego z Indii do portu w Gdańsku mogą się znajdować nielegalnie wyprodukowane papierosy.

Z pozyskanych przez CBŚP informacji wynikało, że przemyt może być ukryty w kontenerach, w których – według dokumentacji przewozowej – powinno się znajdować obuwie. Odbiorcą towaru miała być ukraińska firma.

Jurkiewicz wyjaśniła, że funkcjonariusze CBŚP zawiadomili o sprawie funkcjonariuszy Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Gdyni, który wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej. W efekcie służby skontrolowały cztery kontenery, które przypłynęły do gdańskiego portu na pokładzie jednego ze statków.

– W trzech z nich funkcjonariusze znaleźli prawie 30 mln papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy – podała Jurkiewicz.
Kontenery przypłynęły z Indii do Gdańska (fot. cbsp.policja.pl)

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang. Grupa mogła przemycić nawet 4 tony narkotyków

4 tony narkotyków mógł przemycić międzynarodowy gang rozbity przez Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie ze służbami z Holandii, Szwecji,...

zobacz więcej

Dodała, że dalsze czynności w tej sprawie prowadzą Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni i Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście.

Była to kolejna w ostatnim czasie wspólna akcja funkcjonariuszy gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS wymierzona w przemytników. Pod koniec lutego obie te służby udaremniły przemyt ponad 9 mln nielegalnych papierosów ukrytych w kontenerze, który przypłynął z Wietnamu do Gdyni i według deklaracji miał także zawierać obuwie.

W listopadzie i grudniu obie służby przejęły ponad 21 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy wysłanych z Wietnamu do Gdańska. Kontrabanda była ukryta w kontenerach mających według dokumentów zawierać włókna kokosowe i zupki błyskawiczne. Gdyby te akcje przemytników się powiodły, to według szacunków służb Skarb Państwa straciłby około 24 mln zł z tytułu nieodprowadzonych podatków.

W maju zeszłego roku pomorska KAS i CBŚP w Gdańsku udaremniły też próbę przemytu 18 mln papierosów, które w krótkim odstępie czasu przypłynęły do gdańskiego portu na pokładach dwóch statków.

W kontenerach miało znajdować się obuwie (fot. pomorskie.kas.gov.pl)

źródło:

Zobacz więcej