Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Europosłanka PiS pyta KE o zaangażowanie polityczne Timmermansa

Frans Timmermans uczestniczył w konwencji wyborczej Wiosny (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska skierowała do Komisji Europejskiej pytania dotyczące politycznego zaangażowania jej wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa. Timmermans stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicje ponad prawo Unii Europejskiej – wskazała.

Spotkanie ambasadorów UE w Brukseli. Polska sprzeciwiła się dyrektywie o prawie autorskim

Na spotkaniu unijnych ambasadorów w czwartek w Brukseli Polska wyraziła sprzeciw wobec propozycji przyjęcia dyrektywy ws. prawa autorskiego –...

zobacz więcej

„Jedną z podstawowych reguł, obowiązujących wszystkich przedstawicieli Komisji Europejskiej, jest zasada apolityczności, mająca zapobiegać konfliktowi interesów, który może powstać w związku z pełnioną funkcją. Niestety, nie jest ona bezwzględnie przestrzegana. Doskonale widać to na przykładzie Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego KE, który z racji sprawowanego stanowiska powinien być wzorem dla komisarzy oraz urzędników Komisji. Tymczasem wielokrotnie łamał on zasadę neutralności politycznej. Jest to szczególnie widoczne na przestrzeni ostatnich miesięcy, w trakcie których wiceprzewodniczący Timmermans lekceważy traktaty europejskie oraz stawia swoją osobistą kampanię polityczną i ambicje ponad prawo UE” – czytamy w zapytaniu.

Jak informuje Wiśniewska, przykładów naruszania przez Timmermansa zasady apolityczności jest wiele. „Szczególnie bulwersująca była jego ostatnia wizyta w Polsce, podczas której uczestniczył w konwencji wyborczej Wiosny” – wskazuje europosłanka.

Wiśniewska wskazuje w piśmie, że w związku z tym, iż Komisja Europejska wszczyna procedury związane z naruszeniem praworządności przez państwa członkowskie, chciałaby wiedzieć, jakie procedury KE zamierza podjąć względem wiceprzewodniczącego Komisji „w związku z powtarzającym się naruszaniem przez niego zasady apolityczności”.

Pyta również, czy mając na uwadze, że Timmermans jest kandydatem socjalistów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, nie powinien udać się na bezpłatny urlop, tak jak uczynił to wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz w kampanii wyborczej w wyborach prezydenckich na Słowacji.

Europoseł PiS pytała również o to, „kto finansował wizytę Fransa Timmermansa w Polsce i czy była to Komisja Europejska”.

Timmermans w zeszłym roku został wiodącym kandydatem europejskich socjalistów i demokratów w wyborach europejskich, tym samym pretendentem do objęcia fotela szefa KE.

Pod koniec stycznia KE tłumaczyła, że Timmermans nie wziął urlopu w Komisji na czas wyborów, bo bierze udział w wyborach europejskich, natomiast wiceprzewodniczący KE Szefczovicz wziął urlop, bo jest uczestnikiem wyborów krajowych.

źródło:

Zobacz więcej