RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Putin traci poparcie Rosjan

Poparcie dla prezydenta Rosji i jego polityki systematycznie spada od czerwca 2018 roku (fot. PAP/ EPA/ANATOLY MALTSEV)
Poparcie dla prezydenta Rosji i jego polityki systematycznie spada od czerwca 2018 roku (fot. PAP/ EPA/ANATOLY MALTSEV)

Władimir Putin traci poparcie Rosjan – wynika z sondażu opublikowanego przez Centrum Analityczne Jurija Lewady. Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się w Rosji wybory prezydenckie, na Putina głosowałoby 55 procent obywateli, czyli o 22 procent mniej, niż wskazują oficjalne rezultaty ubiegłorocznego głosowania, i o 15 procent mniej niż w ubiegłorocznym sondażu przedwyborczym.

Putin traci w sondażach. Pachnie kolejną wojną [OPINIA]

Coraz mniej Rosjan deklaruje zaufanie i poparcie dla Władimira Putina. Ten negatywny dla niego trend zauważalny był już w zeszłym roku i nie udało...

zobacz więcej

Według sondażu Centrum Lewady, w tym samym czasie żaden z rosyjskich polityków nie odnotował wzrostu poparcia społecznego.

Poparcie dla Władimira Putina i jego polityki systematycznie spada od czerwca 2018 roku, gdy rząd ogłosił podwyższenie wieku emerytalnego. W kolejnych miesiącach rosyjskie media informowały o wzroście liczby osób żyjących na granicy ubóstwa i poniżej. Niezależni komentatorzy zwracają również uwagę na wzrost niezadowolenia społecznego międzynarodową izolacją Rosji oraz militaryzacją kraju, za co obywatele obciążają winą Władimira Putina.

W styczniu ubiegłego roku, na trzy miesiące przed wyborami za reelekcją obecnego prezydenta opowiadało się 70 procent Rosjan. W marcowych wyborach Władimir Putin uzyskał 77-procentowe poparcie, a po roku mógłby liczyć na 55 procent głosów. Jak przypomniało Radio Svoboda, w marcu zostały opublikowane dane dotyczące zaufania do rosyjskich polityków. Z sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) wynika, że Władimirowi Putinowi ufa 32 procent Rosjan.

źródło:
Zobacz więcej