RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Urodził się chłopiec „trojga rodziców”

Wkrótce najprawdopodobniej urodzi się więcej takich dzieci (fot. Shutterstock/Martchan)

W Grecji urodził się chłopiec, który genetycznie ma troje rodziców. Dziecko waży 2,9 kg i – jak twierdzą lekarze – niczym się nie różni od innych noworodków. To jeden z nielicznych takich przypadków na świecie, ale wkrótce będzie ich więcej – informuje BBC News.

Urodziła dziecko na drzewie. „Nie miałam innego wyjścia”

Uciekająca przed powodzią mieszkanka Mozambiku – Amelia – wspięła się na drzewo mango i urodziła na nim dziecko. Razem z nim i dwuletnim synem...

zobacz więcej

32-letnia matka chłopca miała kłopoty z płodnością, przeszła cztery próby zapłodnienia in vitro, bez rezultatu. Zaproponowano jej zabieg sztucznego zapłodnienia, polegający na wykorzystaniu jajeczka innej kobiety, z którego pozyskano mitochondrium. Tak spreparowane jajeczko matki, zawierające mitochondrium innej kobiety, połączono w laboratorium z plemnikami ojca dziecka.

Poczęty w ten sposób chłopiec pod względem genetycznym ma troje rodziców, ponieważ mitochondrium pobrane od dawczyni zawiera niewielką liczbę około 300 genów. Większość materiału znajduje się jednak w jądrze komórkowym, należącym w tym przypadku do matki chłopca.

Według BBC News dotychczas dzięki tej metodzie zapłodnienia przyszło na świat dziecko w Jordanii. W Wielkiej Brytanii w lutym 2018 r. lekarze z Newcastle, którzy są pionierami tej metody, otrzymali zgodę na przeprowadzenie takich zabiegów, ale tylko w przypadku tych rodzin, u których dziedziczona jest poważna wada genetyczna przenoszona przez mitochondrialne DNA.

61-letnia kobieta urodziła dziecko swojemu synowi i jego mężowi

61-letnia kobieta urodziła dziecko swojemu synowi i jego mężowi. Do zapłodnienia użyto komórek jajowych siostry jej zięcia. Kobieta urodziła...

zobacz więcej

W Grecji wykorzystano nową metodę in vitro wyłącznie z powodu trudności zajścia w ciążę matki (po nieudanych wcześniej innych zabiegach).

Wkrótce najprawdopodobniej urodzi się więcej takich dzieci. W hiszpańskim ośrodku Embryotools, z którym współpracowali greccy lekarze, zakwalifikowano do nowego zabiegu in vitro 24 inne kobiety, którym nie pomogła tradycyjna metoda zapłodnienia in vitro. Uzyskano już osiem zarodków, są przygotowane do implantacji do narządów rodnych.

Zabiegi „trojga rodziców” budzą sporo kontrowersji. Tim Child z University of Oxford ostrzega, że nieznane jest jeszcze ryzyko tej metody. Jego zdaniem można ją zastosować, ale tylko po to, by uniknąć przyjścia na świat dziecka z chorobą genetyczną przenoszą przez geny mitochondrialne.

źródło:

Zobacz więcej