Amerykanka przeżyła 99 lat z odwrotnym układem narządów

W opisywanym przypadku wątroba, żołądek oraz inne narządy jamy brzusznej były ułożone odwrotnie, jednak serce znajdowało się w normalnej pozycji (fot. Shutterstock/Ivana Perosevic)

Mieszkanka Oregonu (USA) przeżyła 99 lat nie wiedząc, że jej narządy wewnętrzne są po niewłaściwych stronach ciała. O jej nietypowym przypadku poinformowano podczas dorocznego zjazdu anatomów w Orlando na Florydzie.

Przeszczep narządów szyi i szpiku może być przełomem w medycynie

Jeśli potwierdzą się założenia lekarzy, to przeprowadzony na Śląsku przeszczep narządów szyi i spreparowanych komórek krwiotwórczych może okazać...

zobacz więcej

Tego rodzaju zaburzenie rozwojowe określane jest jako odwrotne ułożenie trzewi (situs viscerum inversus). To stan, w którym narządy znajdują się po stronie przeciwnej niż ich prawidłowa lokalizacja. U takiej osoby serce znajduje się po stronie prawej, a wątroba –po lewej.

Situs viscerum inversus może dotyczyć narządów znajdujących się po obu stronach przepony lub tylko po jednej stronie. W opisywanym przypadku wątroba, żołądek i inne narządy jamy brzusznej były ułożone odwrotnie, jednak serce znajdowało się w normalnej pozycji – po stronie lewej (lewokardia). Dlatego zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej mogło wyglądać typowo.

Rose Marie Bentley, właścicielka sklepu z żywnością dla zwierząt, zmarła z przyczyn naturalnych w październiku 2017 r., nieświadoma swojej rzadkiej odmiany rozwojowej. Co ciekawe, przeprowadzono u niej trzy zabiegi chirurgiczne.

Jeszcze za życia pani Bentley wraz ze zmarłym kilkanaście lat wcześniej mężem zapisali ciała uniwersytetowi w Portland do celów naukowych i prawda wyszła na jaw.

Jako pierwsi niezwykłe położenie narządów zauważyli studenci podczas zajęć z anatomii. Po otworzeniu klatki piersiowej nie mogli znaleźć żyły głównej dolnej, którą krew dopływa do serca z jamy brzusznej. Dokładniejszym zbadaniem niezwykłego przypadku zajął się profesor anatomii Cam Walker.

Lekarze z Łodzi przeprowadzili nowatorską operację zastawki mitralnej u dziecka

W Klinice Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. Jacek Moll wszczepił kilkumiesięcznemu chłopcu uszytą własnoręcznie –...

zobacz więcej

Lekarze są zdumieni, że pani Bentely mogła żyć tak długo w dobrym stanie zdrowia z odwrotnym układem narządów. Situs inversus w połączniu z lewokardią zdarza się u jednej na 22 tys. osób, jednak zwykle towarzyszą mu zagrażające życiu wady serca i inne nieprawidłowości.

Ze względu na odmienne ułożenie w przestrzeni naczyń przeszczep typowego serca osobie z odwrotnym układem narządów jest dużym wyzwaniem dla chirurga.

Jak ocenił prof. Walker, tylko jedna na 50 mln osób z taką odmianą rozwojową dożywa wieku dorosłego (udokumentowanymi przypadkami są na przykład Enrique Iglesias, hiszpański piosenkarz, kompozytor i aktor, Randy Foye, były zawodowy koszykarz NBA, aktorka Catherine O'Hara czy Donny Osmond, aktor i piosenkarz, u którego z powodu odmienności początkowo błędnie zdiagnozowano zapalenie wyrostka robaczkowego).

Zdaniem prof. Walkera pani Bentley to najdłużej żyjąca osoba z situs inversus znana nauce. Wiadomo tylko o dwóch przypadkach osiągnięcia wieku ponad 70 lat.

Jak wyjaśniły przedstawicielom uniwersytetu dzieci pani Bentley (miała ich pięcioro), prowadziła ona bardzo zdrowy tryb życia i nie cierpiała na choroby przewlekłe – miała tylko problemy ze stawami. Rodzina udzieliła zgody na ujawnienie personaliów seniorki.

Mimo aż trzech zabiegów chirurgicznych tylko lekarz usuwający wyrostek robaczkowy odnotował jego nieprawidłowe położenie (po lewej stronie jamy brzusznej zamiast po prawej).

źródło:

Zobacz więcej