Nowy gatunek archaicznego człowieka. Homo luzonensis pochodził z Filipin

Według szacunków skamieniałości datowano na 50 tys.-67 tys. lat (fot. Shutterstock/Xolodan)

Szczątki nieznanego wcześniej gatunku archaicznego człowieka, nazwanego Homo luzonensis, odkryto na filipińskiej wyspie – poinformowali naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Naukowcy zbadali szczątki kobiety z klifu w Bagiczu. Są starsze niż przypuszczano

Aż 2 tys. lat mają szczątki kobiety, które odkryto na klifie w Bagiczu pod Kołobrzegiem. Naukowcy stwierdzili też, że zmarła, choć pochodziła z...

zobacz więcej

Szczątki odkryto w jaskini Callao na wyspie Luzon w północnych Filipinach. Według szacunków skamieniałości datowano na 50-67 tys. lat, czyli na okres, kiedy nasi przodkowie i neandertalczycy rozprzestrzeniali się po Europie i Azji.

Jak opisują naukowcy z międzynarodowego zespołu, archaiczni ludzie z Filipin mierzyli poniżej 1,2 m wzrostu i przystosowani byli do wspinania się po drzewach.

Okazy, które naukowcom udało się znaleźć, ograniczają się do siedmiu zębów, dwóch kości ręki, trzech kości stopy i jednej udowej. Należały one do dwóch dorosłych i jednego dziecka. Jedna z wielu zagadek, jakie pojawiły się wraz z odkryciem, dotyczy tego, w jaki sposób owi archaiczni ludzie przybyli na odległą Luzon, która nigdy nie była połączona z lądem.

Naukowcy podejrzewają, że mogli oni posługiwać się jakimś rodzajem tratw.

źródło:

Zobacz więcej