RAPORT

Kampania 2020

Stymulacja prądem zwiększa wydajność umysłu i pobudza pamięć

Pozytywne efekty stymulowania prądem mózgu (fot. Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV)

Dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych można pobudzić pamięć u starszych osób i zwiększyć wydajność umysłu u młodych ludzi – odkryli naukowcy z Uniwersytetu Bostońskiego. Efekt utrzymuje się przez 50 minut.

W mózgu odkryto nowy rodzaj komunikacji między neuronami

W najistotniejszej dla uczenia się i pamięci części mózgu działa na odległość komunikacja niewymagająca żadnego styku neuronów i żadnego typu...

zobacz więcej

Technika elektrycznego drażnienia mózgu powstała z myślą o poprawie pamięci u osób starszych. Zespół Roberta Reinharta z Uniwersytetu Bostońskiego, przeprowadził badanie w dwóch grupach. Jedna grupa „młoda” w wieku od 20 do 29 lat, druga „starsza” w wieku od 60 do 72 lat. Osoby te miały znaleźć dziesięć szczegółów, którymi różniły się dwa obrazki. Grupa „starsza” radziła sobie nieco słabiej niż „młodsza”.

Badanie przeprowadzono używając elektrod umieszczonych na głowie, dzięki którym delikatnie stymulowano mózg. Ochotnicy nie odczuwali innych dolegliwości, poza mrowieniem. Po badaniu sprawność umysłowa „starszych” wyraźnie poprawiła się. Zaczęli osiągać wyniki takie same jak badana grupa „młodsza”, a efekt utrzymywał się przez 50 minut po stymulacji.

„Nieświadomy umysł”. Mózg rozpoznaje twarze bez udziału świadomości

Nawet obiekty tak złożone jak własna twarz mogą być rozpoznawane przez mózg z pominięciem świadomości – odkryli naukowcy z Instytutu Nenckiego. –...

zobacz więcej

– Nie tylko poszerzyliśmy wiedzę o obniżeniu funkcji poznawczych związanych z wiekiem, ale przede wszystkim pokazaliśmy, że jest to rzecz odwracalna. Możemy przywrócić działanie pamięci do takiego stanu, jakie ma się w wieku młodym – powiedział Robert Reinhart.

Działanie tej techniki przeprowadzono również na mózgach osób młodszych, które poddano stymulacji prądem. Efekt badania wpłynął pozytywnie na spostrzegawczość ochotników.

– Myślę, że można jeszcze turbodoładować młody, zdrowy i normalnie funkcjonujący mózg – dodał Reinhart.

źródło:
Zobacz więcej