Rośnie popyt na szczepionki

Szczepimy się coraz częściej na kleszczowe zapalenie opon mózgowych (fot. Pixabay)

Popyt na szczepionki w Polsce jest coraz większy. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że to efekt kampanii, dzięki którym rośnie świadomość zagrożeń.

Kłopoty ze szczepionką na gruźlicę

Czarny scenariusz przewiduje, że już w kwietniu może zabraknąć szczepionki na gruźlicę. Dzieci są szczepione z rezerw, bo jedyny dostawca preparatu...

zobacz więcej

Dziennik informuje, że szczepimy się coraz częściej na kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W zeszłym roku z hurtowni farmaceutycznych do aptek, przychodni lekarskich i stacji sanepidu trafiło w sumie 186,5 tys. dawek preparatu. To o niemal 40 proc. więcej niż rok wcześniej.

Do samych aptek trafiło o ponad 80 proc. więcej szczepionek – łącznie 55,6 tys. W poprzednich latach sprzedaż najczęściej mieściła się w przedziale 20-30 tys. sztuk.

Zdaniem ekspertów te dane najlepiej świadczą o tym, że postanowiliśmy przeciwdziałać kleszczom. Co ciekawe, Polacy nie tylko więcej się szczepią, ale też częściej oddają kleszcze do badania laboratoryjnego, by upewnić się, czy nie był nosicielem groźnej choroby.


źródło:
Zobacz więcej