RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Paracetamol obniża poziom empatii

Badanie polegało na podawaniu ochotnikom 1000 mg paracetamolu lub placebo (fot. Shutterstock/fizkes)
Badanie polegało na podawaniu ochotnikom 1000 mg paracetamolu lub placebo (fot. Shutterstock/fizkes)

Paracetamol, popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zmniejsza poziom pozytywnej empatii dla drugiego człowieka - wynika z badania opublikowanego w magazynie „Frontiers in Psychology”.

Styl życia przyczyną epidemii otyłości. Problem dotyczy 600 mln ludzi

600 mln ludzi na całym świecie choruje na otyłość, co stanowi o globalnej skali problemu, a Polacy są w niechlubnej czołówce. Przyczynia się do...

zobacz więcej

Już wcześniej naukowcy z Uniwersytetu Ohio (USA) wykazali, że zażywanie paracetamolu (acetaminofenu) zmniejsza wrażliwość na cudzy ból – zarówno emocjonalny, jak i fizyczny.

Tym razem badacze dowiedli, że lek obniża również poziom pozytywnej empatii dla drugiego człowieka, tzn. sprawia, że ludzie stają się mniej wrażliwi na cudze zadowolenie.

Specjaliści podawali ochotnikom 1000 mg paracetamolu lub placebo (środek obojętny) i po godzinie prezentowali im różne scenariusze, w ramach których bohaterowie doświadczali pozytywnych emocji.

Uczestnicy oceniali, jak bardzo pozytywne były dla nich te scenariusze, jak dużo przyjemności odczuwali – ich zdaniem – bohaterowie, jak dużo przyjemności sami czerpali w tej sytuacji, oraz jak wiele empatii mieli dla bohaterów.

Okazało się, że osoby po zażyciu paracetamolu miały znacznie mniej empatii i odczuwały znacznie mniej przyjemności niż osoby po przyjęciu placebo.

– Ciągle jestem zaskoczony uderzającym, psychologicznym efektem, jaki wywiera acetominofen – popularny lek przeciwbólowy. Jednakże, bazując na poprzednich badaniach, mogliśmy spodziewać się, że acetominofen nie tylko redukuje empatię dla bólu, ale również empatię dla przyjemności – podsumowuje główny autor badania prof. Dominik Mischkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej