RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Styl życia przyczyną epidemii otyłości. Problem dotyczy 600 mln ludzi

Co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta to osoby otyłe, wymagające leczenia (fot. Shutterstock/Studio Romantic)

600 mln ludzi na całym świecie choruje na otyłość, co stanowi o globalnej skali problemu, a Polacy są w niechlubnej czołówce. Przyczynia się do tego styl życia, który na przestrzeni lat mocno się zmienił. Właśnie dlatego wystartowała kampania „Otyłość kontra zdrowie”.

Pogoń za promocjami kończy się otyłością

Naukowcy ostrzegają: promocje w sklepach spożywczych obejmują głównie niezdrowe artykuły. To powoduje, że łowcy okazji bardzo często cierpią na...

zobacz więcej

– Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w historii ludzkości. Nigdy w takiej skali, w takiej ilości, na świecie nie obserwowaliśmy osób z nadmierną masą ciała – podał podczas konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię społeczno-edukacyjną „Otyłość kontra zdrowie” prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański.

Jak zauważył ekspert, od roku 1975 liczba osób z nadmierną masą ciała na całym świecie powiększyła się aż trzykrotnie. – Częstość występowania otyłości wzrosła na wszystkich kontynentach, we wszystkich szerokościach geograficznych, we wszystkich grupach wiekowych. Otyłość zaczyna być problemem nawet w Afryce, w Azji – przestrzegał.

Bogdański podał, że obecnie na całym świecie ponad 600 mln osób choruje na otyłość, a problem ten dotyczy również Polaków. – Tempo pojawiania się nowych przypadków otyłości w naszym kraju zatrważa. Wśród nastolatków co piąta osoba ma nadmierną masę ciała. Pod tym względem jesteśmy w czołówce światowej – dodał.

Światowy Dzień Walki z Otyłością. To najgroźniejsza choroba przewlekła

W roku 2025 co czwarta osoba na świecie (2,7 mld ludzi) może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości. Zdaniem ekspertów główne przyczyny to brak...

zobacz więcej

Co więcej, ekspert powołał się jeszcze na wyniki kontroli Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które jednoznacznie pokazują skalę problemu w naszym kraju.

– Co czwarty mężczyzna i co piąta kobieta to osoby otyłe, to osoby, które wymagają leczenia – przekonywał i podkreślił, że choroby tej nie należy lekceważyć, tylko z nią walczyć – zwłaszcza że nie jest to problem „tylko estetyczny”.

Przyczyną tego, że otyłość stała się epidemią, jest – jak z kolei tłumaczyła dr hab. n. o zdr. Monika Bąk-Sosnowska – styl życia, który przez ostatnie dziesięciolecia mocno się zmieniał. Jako problem podała m.in. łatwy dostęp do nadmiaru żywności, przy jednoczesnej zmniejszonej aktywności fizycznej oraz przyspieszone tempo życia.

– Z tego wynika też nadmiar bodźców, z którymi musimy sobie poradzić, a które są wręcz współwinne. W gabinecie często słyszę od swoich pacjentów, że np. spożywają słodycze albo jedzą nadmiernie, ponieważ czują się zmęczeni i potrzebują energii, a nie mogą sobie pozwolić na to, żeby odpocząć – tłumaczyła.

źródło:

Zobacz więcej