Huawei strategicznym partnerem rządu Węgier

Spółka jest drugim co do wielkości chińskim inwestorem w tym kraju (fot. PAP/EPA/JENS SCHLUETER)

Chińska firma Huawei jest ważnym partnerem strategicznym rządu Węgier – oznajmiło węgierskie ministerstwo finansów po spotkaniu szefa resortu Mihalya Vargi z regionalnym szefem Huawei Jamesem Li w Pekinie.

Chiny: Mimo trudności zyski Huawei wzrosły o 25 proc.

Mimo „zewnętrznych zakłóceń” firma Huawei odnotowała w zeszgłym roku wzrost zysku netto o 25 proc. – poinformował chiński koncern, który w...

zobacz więcej

Ministerstwo podkreśliło w komunikacie przekazanym agencji MTI, że węgierska gospodarka stwarza Huawei odpowiednie warunki działania, a spółka jest drugim co do wielkości chińskim inwestorem w kraju, gdzie daje pracę ponad 2 tys. osób.

Podczas spotkania obie strony zgodziły się, że przeobrażenia cyfrowe niosą ze sobą nie tylko możliwości, ale też wyzwania społeczne, gospodarcze i w sferze bezpieczeństwa, na które rządy narodowe muszą się przygotować.

– Dlatego bardzo doceniamy to, że Huawei, jeden z czołowych globalnych dostawców technologii telekomunikacyjnych, chce nas wesprzeć w rozwijaniu wiedzy finansowej i rozpowszechnianiu technologii informacyjno-komunikacyjnych – oznajmił Varga.

Minister podkreślił, że na Węgrzech działa największe centrum zaopatrzeniowe Huawei poza terytorium Chin i już wcześniej porozumiano się, że koncern będzie w następnych latach nadal wspierać rozwój internetu szerokopasmowego na Węgrzech oraz pomagać w zapewnieniu 90 proc. rodzin szybkiego internetu do 2025 r.

KE z rekomendacjami ws. sieci 5G. Huawei na cenzurowanym

Komisja Europejska przedstawiła zestaw rekomendacji ws. działań, jakie państwa unijne mogą podjąć, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne sieci...

zobacz więcej

Dalsze możliwości współpracy strony widzą m.in. w inteligentnym transporcie i cyfrowym nauczaniu. Rozmawiano np. o stworzeniu tzw. inteligentnych stref wolnocłowych oraz o możliwościach załatwiania spraw podatkowych online dzięki technologiom informacyjno-komunikacyjnym.

Li podziękował rządowi węgierskiemu za – jak podkreślił – racjonalne i rzeczowe podejście do rozwoju Huawei i obecności tej firmy na Węgrzech.

Stany Zjednoczone podejrzewają chińską korporację o współpracę wywiadowczą z chińskimi władzami komunistycznymi. Włochy, podobnie jak Berlin, nie wykluczają otwarcia swego rynku 5G dla Huawei. Francja sugeruje, że trzeba znaleźć technologiczną odpowiedź na wątpliwości związane z tą firmą.

Ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich i wyszehradzkich na spotkaniu w litewskim kurorcie Połąga opowiedzieli się w zeszłym tygodniu za możliwością ściślejszej koordynacji działań wobec Chin w związku z inwestycjami Huawei i napięciami wokół tego koncernu.

źródło:

Zobacz więcej