Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w części lasów w Podkarpackiem

Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności (fot. REUTERS/Stringer, zdjęcie ilustracyjne)

W lasach położonych w północnej części Podkarpacia obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują do osób odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nadchodzi wiosna, temperatura wzrośnie nawet do 21°C

Weekend będzie ciepły i pogodny, miejscami może jednak pokropić deszcz. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, wiatr słaby i umiarkowany, na...

zobacz więcej

– Słoneczna pogoda, która utrzymuje się w ostatnich dniach, spowodowała bardzo szybki wzrost zagrożenia pożarowego w lasach – powiedział rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Zaznaczył, że w godzinach popołudniowych wielkość dwóch podstawowych czynników zagrożenia spadła poniżej wartości krytycznej: wilgotność ściółki poniżej 15 proc., a wilgotność powietrza poniżej 50 proc.

– W nadleśnictwach Mielec, Głogów, Kolbuszowa, Tuszyma, Leżajsk, Oleszyce, Lubaczów, Narol, Sieniawa i Jarosław – a więc położonych na północ od drogi Dębica–Przemyśl - wprowadzane są dyżury i patrole przeciwpożarowe – dodał Marszałek.

W tym roku na terenie lasów krośnieńskiej RDLP wybuchło już sześć pożarów, z czego cztery – w pierwszych dniach kwietnia. Łącznie objęły one obszar ponad 3 ha. Największy pożar wybuchł 3 kwietnia w Nadleśnictwie Oleszyce. W jego wyniku zniszczeniu uległo 0,7 ha młodnika dębowego.

Marszałek przypomniał, że pożary w lasach powodują zawsze powstanie ogromnych strat finansowych i trudnych do naprawienia strat ekologicznych.

– Leśnicy apelują do odwiedzających lasy o zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązuje kategoryczny zakaz używania ognia otwartego. W wypadku zauważenia pożaru należy natychmiast powiadomić Straż Pożarną i miejscowe nadleśnictwo – podkreślił rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

RDLP w Krośnie nadzoruje pracę 26 nadleśnictw, które gospodarują na 418 tys. ha lasów.

źródło:

Zobacz więcej