RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Patrzyła, jak umiera pięciolatka przykuta łańcuchem. Niemka z IS oskarżona o zabójstwo

Jeśli zostanie uznana za winną, może jej grozić kara dożywotniego więzienia  (fot. Syriadeeply.org)
Jeśli zostanie uznana za winną, może jej grozić kara dożywotniego więzienia (fot. Syriadeeply.org)

27-letnia Niemka, która przeszła na islam, stanęła przed sądem w Monachium. Jest oskarżona o to, że jako członkini Państwa Islamskiego (IS) w Iraku dopuściła do tego, że pięcioletnia jezydka, którą trzymała jako niewolnicę, zmarła z pragnienia.

Biegli: matka udusiła córeczkę. Kobieta oskarżona o zabójstwo noworodka

Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko 28-letniej Izabeli M. Kobieta odpowie za uduszenie nowonarodzonego...

zobacz więcej

Akt oskarżenia zarzuca Jennifer W. zabójstwo przez zaniechanie udzielenia pomocy, zbrodnię wojenną i członkostwo w organizacji terrorystycznej. Jeśli zostanie uznana za winną, może jej grozić kara dożywotniego więzienia.

Jennifer W. miała biernie przypatrywać się, jak dziecko umierało, przykute łańcuchem przed domem i pozbawione wody. Miała to być kara za zmoczenie pościeli.

Matka ofiary występuje jako oskarżycielka posiłkowa. Jej prawniczką jest Amal Clooney, żona amerykańskiego aktora George'a Clooneya, specjalizująca się w prawie międzynarodowym i w sprawach dotyczących praw człowieka.

Clooney w oświadczeniu wyraziła nadzieję, że sprawa Jennifer W. będzie bodźcem do pociągania do odpowiedzialności kolejnych członków IS powracających do swoich krajów.

Według prokuratury Jennifer W. przedostała się do Iraku w 2014 r., by przyłączyć się do Państwa Islamskiego. W 2015 r. jako członkini „policji moralnościowej” patrolowała parki w Faludży i Mosulu, pilnując, by kobiety przestrzegały rygorystycznych nakazów dotyczących ubioru i zachowania. Latem 2015 r. kupiła wraz z mężem małą jezydkę i jej matkę jako niewolnice.

Agencja dpa informuje, że Jennifer W. zatrzymano w Niemczech, gdy próbowała ponownie udać się do Iraku. O śmierci małej jezydki miała powiedzieć działającemu pod przykryciem śledczemu w samochodzie, w którym założony był podsłuch.

Początkowo podstawą aktu oskarżenia było to, co wówczas powiedziała. Później organizacje obrońców praw człowieka odnalazły jednak kobietę, która – co do czego niemiecka prokuratura nie ma wątpliwości – jest matką małej jezydki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej