RAPORT

Pogarda

Zwabili ją do klatki, założyli obrożę. Polacy pomogli Czechom rozwiązać problem z niedźwiedzicą

Ema waży ponad 100 kg i narobiła szkód na blisko 200 tys. zł (zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Canon Boy)
Ema waży ponad 100 kg i narobiła szkód na blisko 200 tys. zł (zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Canon Boy)

Najnowsze

Popularne

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego na prośbę kolegów z Czeskiej Agencji Ochrony Przyrody i Krajobrazu schwytali niedźwiedzicę i założyli jej obrożę telemetryczną. Zwierzę systematycznie wyrządzało szkody w gospodarstwach pasiecznych na Morawach. We wtorek niedźwiedzica została wypuszczona z powrotem do lasu.

Największa masakra od lat. Wilki zagryzły stado owiec

Około 25 owiec zginęło w zachodniej części Jutlandii po ataku – jak się przypuszcza – wilków. W celu ustalenia tożsamości sprawców zostaną...

zobacz więcej

– Niedźwiedzica, której nadano imię Ema, dostała obrożę telemetryczną, dzięki której będzie śledzona jej wędrówka. Przeszkoliliśmy też kolegów z Czech, jak postępować w przypadku zbytniego zbliżania się niedźwiedzicy do ludzi. Pobraliśmy też próbki genetyczne, które zostaną poddane specjalistycznym badaniom – powiedział Filip Zięba, wicedyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.

Niedźwiedzica Ema została zwabiona do klatki. Później dostała zastrzyk usypiający, założono jej obrożę telemetryczną i pobrano stosowne próbki do badań. Specjaliści z TPN przekonują czeskich przyrodników z Moraw, aby spróbowali odstraszać niedźwiedzicę od osiedli ludzkich i gospodarstw, strzelając do niej gumowymi pociskami. W Czechach pojawiają się też głosy, żeby tę niedźwiedzicę zastrzelić.

– Nas bardzo interesują niedźwiedzie, ich zwyczaje i bytowanie nie tylko w Tatrach, ale i sąsiednich regionach. Niedźwiedzie potrafią migrować na bardzo duże odległości. Niedawno obserwowaliśmy niedźwiedzia, który był w Tatrach, a później zawędrował łukiem Karpat aż do Rumunii. To może być bardzo ciekawa obserwacja, ponieważ ta niedźwiedzica jest na skrajnych peryferiach. Zobaczymy, gdzie dalej zawędruje – ocenił Zięba.

Straty wyrządzone przez Emę Czesi oszacowali na blisko 200 tys. zł. Są to głównie straty w gospodarstwach pasiecznych. Ema waży 106 kg i, jak określili specjaliści, jest w bardzo dobrej kondycji. Jej wiek oceniono na cztery do pięciu lat.

– Czesi nie mają dużego doświadczeń, jeśli chodzi o postępowanie z problematycznymi niedźwiedziami, dlatego zwrócili się do nas o pomoc. W Tatrach każdego roku, zwłaszcza w okresie jesiennym, niektóre niedźwiedzie zbytnio zbliżają się do osiedli ludzkich w poszukiwaniu pożywienia – wyjaśnił wicedyrektor TPN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej