Rewizja w biurze Biełsatu w Mińsku. „Do otwarcia drzwi użyto piły tarczowej”

Podwórko domu na ul. Kastrycznickiej, w którym znajduje się biuro Biełsatu w Mińsku (fot. belsat.eu)

Funkcjonariusze białoruskiego Komitetu Śledczego wkroczyli we wtorek rano z nakazem rewizji do biura TV Biełsat w Mińsku. Do otwarcia drzwi towarzyszący im strażacy użyli piły tarczowej – poinformowała PAP redakcja Biełsatu. Rewizja jest związana ze sprawą o pomówienie szefa Państwowego Komitetu Ekspertyz Sądowych Andreja Szwieda.

Zamienili ulicę Adama Mickiewicza na czekistę Mickiewicza. „Historyczna sprawiedliwość”

W Rzeczycy w obwodzie homelskim miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza – sowieckiego czekisty....

zobacz więcej

Śledczy pojawili się na ul. Październikowej ok. godz. 08.50 czasu mińskiego (07.50 w Polsce).

„Chodzi o umieszczenie na portalu telewizji Biełsat informacji mającej charakter pomówienia” – poinformował agencję BiełaPAN rzecznik KŚ Siarhiej Kabakowicz.

Wyjaśnił, że rewizja jest przeprowadzana na podstawie nakazu prokuratorskiego i w jej trakcie ustalono lokalizację komputera, za pośrednictwem którego opublikowano nieprawdziwe informacje.

Kabakowicz powiedział, że pracownicy Biełsatu byli wcześniej w związku ze sprawą przesłuchani, dlatego „nie powinni być zaskoczeni, że mogą nastąpić czynności śledcze”. Dodał również, że formalnie pomieszczenie, z którego korzysta Biełsat, jest „zwykłym mieszkaniem”, a nie biurem TV, ponieważ kanał nie jest na Białorusi zarejestrowany jako środek masowego przekazu.

Dziennikarz Biełsatu Aleś Zaleuski mówił wcześniej, że prawdopodobnie chodzi o toczącą się wobec niego sprawę karną.

Białoruś: W Kuropatach demontowane są krzyże

Robotnicy na koparkach demontują krzyże w Kuropatach na obrzeżach Mińska, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich – poinformowała w czwartek...

zobacz więcej

Został on w ub.r. oskarżony przez Andreja Szwieda o zniesławienie. Wysłał on w tej sprawie list do szefa białoruskiego MSW, domagając się wyciągnięcia surowych konsekwencji.

W artykule dotyczącym korupcji wśród lekarzy w lecie ubiegłego roku, Biełsat błędnie podał informację o zatrzymaniu Szwieda. Później zdementował ją i opublikował sprostowanie.

Portal Belsat.eu poinformował, że rewizja trwała kilka godzin, a w jej trakcie śledczy skonfiskowali trzy laptopy, dwa komputery i przenośne dyski twarde.

źródło:

Zobacz więcej