Giną setki milionów ptaków. Naukowy raport o cichych mordercach skrzydlatych wędrowców

Problem szczególnie się nasila się w porze migracji ptaków (fot. Shutterstock/serkan mutan)

Około 600 mln ptaków ginie co roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych w wyniku zderzeń z wysokimi budynkami. Jak wynika z raportu jednego z amerykańskich instytutów badawczych, sztuczne światło sprawia, że ptaki tracą orientację. Wiele z nich uderza w ściany – często szklane – wieżowców.

Kolejne gatunki ptaków znikają z europejskich pól. „Alarmujące dane”

Coraz rzadziej na polach słychać skowronka, szpaka czy czajkę. Ornitolodzy alarmują, że gwałtownie spada liczebność wielu gatunków ptaków, które...

zobacz więcej

Problem szczególnie się nasila się w porze migracji ptaków, a więc wiosną i jesienią, kiedy to, podobnie jak w Europie, miliardy tych stworzeń przemieszczają się między Kanadą a Ameryką Łacińską.

Według Cornell Lab of Ornithology, instytutu badawczego należącego do Uniwersytetu Cornell w stanie Nowy Jork, liczba ptaków, które giną z powodu zderzeń z wysokimi budynkami, lub z pobratymcami z własnego stada, ale w wyniku utraty orientacji w otoczeniu wieżowców, znacznie przekracza pół miliarda.

Dokładniejsza liczba jest trudna do ustalenia, według szacunków naukowców rocznie ginie od 365 do 988 mln ptaków, przy czym mediana wynosi 599 mln. Najniebezpieczniejsze pod tym względem jest Chicago, wiele ptaków ginie też w Houston i Dallas.

Miasta te, jak czytamy w stanowisku lidera projektu badawczego, Kyle’a Hortona, „mają szczególną lokalizację, znajdują się w sercu najbardziej uczęszczanych korytarzy migracyjnych. Przy tym są to jedne z największych miast w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że stanowią poważne zagrożenie dla wędrujących ptaków”.

Problem pogłębia pora dnia, w której ptaki wędrują: wiele z nich czyni to nocą. Światło emitowane przez budynki prowadzi bądź do kolizji – z nimi lub z innymi ptakami – bądź też do takiej utraty orientacji, że ptaki godzinami fruwają w kółko do utraty sił i wtedy lądują w niegościnnej okolicy.

Setki martwych ptaków na Mokotowie. Weterynarz: Ktoś je otruł

Niemal 200 martwych ptaków, głównie kawek, znaleziono na warszawskim Mokotowie. Policja przyjęła kolejne zgłoszenia od mieszkańców ul. Jadźwingów i...

zobacz więcej

Zagrożeniem są również szyby, w których odbija się zieleń parku bądź ogrodu zachęcając do lądowania w miejscu, które faktycznie się do tego nie nadaje.

Horton apeluje do właścicieli budynków, by przynajmniej w porze migracji ptaków nie włączali świateł w czasie, gdy nie są one potrzebne.

„Skala problemu jest ogromna, ale nawet lokalnie redukując światło możemy pomóc. Wierzymy, że zasadnicze zmniejszenie zanieczyszczenia światłem jest osiągalne, ale nawet działania w małej skali przyniosą rezultaty” – pisze naukowiec.

źródło:
Zobacz więcej