RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie można przesunąć kwietniowych egzaminów na inny termin”

– Nie ma możliwości przesunięcia kwietniowych egzaminów na inny termin. Ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin w terminie głównym jest przeprowadzany w kwietniu. Egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu. W tej chwili ustawa nie daje możliwości wyznaczenia kolejnych terminów – ostrzegał dr Marcin Smolik. Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej w programie „O co chodzi” mówił o konsekwencjach strajku nauczycieli.

Szydło: Po raz kolejny zapraszamy ZNP i FZZ do prowadzenia rozmów

zobacz więcej

Z danych przekazanych przez kuratoria do godz. 12 wynika, że do strajku nauczycieli w Polsce, który rozpoczął się w poniedziałek, przystąpiło 48,5 proc. szkół i placówek – poinformowałwiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. Strajk, zainicjowany przez ZNP i Forum Związków Zawodowych ma doprowadzić do znaczących podwyżek wynagrodzenia nauczycieli. Z powodu strajku zagrożone są egzaminy gimnazjalne od 10 do 12 kwietnia i egzaminy ósmoklasisty – 15-17 kwietnia.

Wszystko musi być zgodne z prawem

Dr Marcin Smolik zapewniał, że zarówno CKE jak i Okręgowe Komisje Edukacyjne są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów. Jak mówił, wszystkie arkusze są już wydrukowane i czekają na wysyłkę do szkół.

Smolik nie chciał spekulować, co się stanie, gdy w środę, kiedy to ma się odbyć pierwszy z egzaminów, cześć uczniów nie będzie mogła do niego przystąpić w związku ze strajkiem nauczycieli.

– Czekamy na opinię prawną czy strajk jest zdarzeniem losowym, bo tylko wtedy można podchodzić od niego w specjalnym terminie. Musimy mieć absolutną pewność, aby nikomu nie przyszło do głowy, na żadnym etapie, podważać wyniku egzaminów – podkreślił Smolik.

Dyrektor ostrzegał, że „nie ma możliwości przesunięcia kwietniowych egzaminów na inny termin”. – Ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin w terminie głównym jest przeprowadzany w kwietniu. Egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu. W tej chwili ustawa nie daje możliwości wyznaczenia kolejnych terminów – dodał.

źródło:
Zobacz więcej