RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Przeszczep narządów szyi i szpiku może być przełomem w medycynie

„To pokazuje, że polska medycyna jest na światowym poziomie” (fot. Shutterstock/ ElRoi)
„To pokazuje, że polska medycyna jest na światowym poziomie” (fot. Shutterstock/ ElRoi)

Jeśli potwierdzą się założenia lekarzy, to przeprowadzony na Śląsku przeszczep narządów szyi i spreparowanych komórek krwiotwórczych może okazać się przełomem w medycynie; pozwoli ograniczyć, a może nawet wyeliminować stosowane po przeszczepach obciążające leczenie immunosupresyjne.

Lekarze z Łodzi przeprowadzili nowatorską operację zastawki mitralnej u dziecka

W Klinice Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi prof. Jacek Moll wszczepił kilkumiesięcznemu chłopcu uszytą własnoręcznie –...

zobacz więcej

21 marca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego przeszczepili sześcioletniemu chłopcu narządy szyi. 10 dni później, kiedy jego układ odpornościowy był wciąż sparaliżowany koniecznymi dawkami leków przeciwko odrzutowi, podano mu odpowiednio spreparowany szpik, pobrany od tego samego zmarłego dawcy.

– Chodziło o to, aby komórki szpiku dawcy i biorcy „polubiły się” i zaakceptowały przeszczepione narządy szyi – wyjaśnił na konferencji prasowej w Gliwicach kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim szpitalu prof. Sebastian Giebel.

– Być może dziś stajemy się świadkami przełomu w medycynie, nowej epoki w transplantologii. To naukowa podróż w nieznane, wyprawa odkrywcza – powiedział dyrektor Centrum Onkologii prof. Krzysztof Składowski.

– To pokazuje, że polska medycyna jest na światowym poziomie, że może wyznaczać kierunki i trendy i potrafi w tak wyjątkowych sytuacjach wykonać wyjątkowo skomplikowane zabiegi po to, by małe dziecko dotknięte dramatycznie przez los mogło iść przez życie w najlepszy możliwy sposób. Dziękuję i gratuluję – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej