RAPORT

Kampania 2020

Czosnek dobry prawie na wszystko. Teraz wiadomo, że pomaga na pamięć

Substancja zawarta w czosnku pomaga utrzymać zdrowy skład mikrobiomu jelitowego (fot. Shutterstock/meaofoto)

Substancja zawarta w czosnku pomaga utrzymać zdrowy skład mikrobiomu jelitowego, dzięki czemu przeciwdziała związanym z wiekiem problemom z pamięcią – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Louiseville.

Problemy z pamięcią i uczeniem się? Może o tym świadczyć niedobór jednej witaminy

Niedobór witaminy D prowadzi do zanikania tzw. sieci perineuronalnych w rejonie hipokampa, co osłabia połączenia neuronalne i prowadzi do problemów...

zobacz więcej

Amerykańscy naukowcy podczas eksperymentów na myszach wykazali, że siarczek allilu – jedna z substancji wchodzących w skład czosnku – sprzyja zachowaniu poprawnych funkcji pamięci u gryzoni w podeszłym wieku.

Siarczek allilu prawdopodobnie zwiększa w mózgu ekspresję genu NDNF (czynnik natriuretyczny pochodzenia neuronalnego), który stanowi niezbędny element w procesie konsolidacji wspomnień, a także zapobiega powstawaniu stanu zapalnego w jelitach.

24-miesięczne myszy (czyli jakby osoby w wieku 56-69 lat) karmione siarczkiem allilu prezentowały lepsze funkcje pamięci krótkotrwałej, długotrwałej i przestrzennej, niż 24-miesięczne gryzonie niepoddawane suplementacji.

Zwierzęta cechowały się też bardziej zróżnicowanym mikrobiomem jelitowym – zespołem mikroorganizmów zamieszkujących jelita – co specjaliści wiązali z lepszym funkcjonowaniem pamięci. Temat ten będzie zgłębiany w dalszych badaniach.

– Wyniki naszego badania sugerują, że dostarczanie wraz z dietą czosnku zawierającego siarczek allilu może pomóc w utrzymaniu zdrowego składu mikroorganizmów w jelitach, a także poprawić zdrowie poznawcze u osób w podeszłym wieku – podsumowuje dr Jyotirmaya Behera. Jest on jednym z autorów badania, którego rezultaty zaprezentowano na tegorocznej konferencji Experimental Biology 2019; odbyła się ona w dniach 6-9 kwietnia w Orlando.

źródło:

Zobacz więcej