Psy są w stanie wywęszyć złośliwego raka płuc

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na raka, wczesne wykrycie choroby daje największą szansę na przetrwanie (fot. Shutterstock/Christin Lola)

Dzięki wrażliwym receptorom węchowym psy potrafią z 97-procentową skutecznością zidentyfikować próbki krwi pobrane od osób ze złośliwym nowotworem płuc – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z firmy BioScentDx (USA).

Rak płuc główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce

Rak płuc jest główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce. Co roku choroba jest diagnozowana u 23 tys. chorych i tyle samo pacjentów...

zobacz więcej

Badacze z Centrum ds. badań medycznych BioScentDx nauczyli kilka psów rasy beagle rozróżniać próbki krwi pochodzące od zdrowych osób i od osób z rakiem płuc. Okazało się, że zwierzęta bez większego problemu były w stanie wywęszyć złośliwy nowotwór układu oddechowego.

Seria prób pokazała, że czworonogi rozpoznawały „chorą” krew z 96,7-procentową skutecznością i „zdrową” krew z 97,5-procentową skutecznością – czyli bardzo wysoką.

Wyniki badania mogą posłużyć do rozwoju nowych metod wykrywania raka – albo w sposób naturalny, dzięki wykorzystaniu wrażliwych psich nosów, albo w sposób chemiczny, dzięki opracowaniu testu reagującego na substancję wyczuwaną przez zwierzęta.

W najbliższym czasie naukowcy chcą przeprowadzić dalsze eksperymenty – tym razem z wykorzystaniem próbek oddechu pochodzących od osób chorych na raka piersi.

– Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na raka, wczesne wykrycie choroby daje największą szansę na przetrwanie. Wysokoczuły test służący wykrywaniu raka mógłby ocalić tysiące istnień i zmienić sposób, w jaki ta choroba jest postrzegana – mówi główna autorka badania, Heather Junqueira, która zaprezentowała uzyskane wyniki na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Biochemii i Biologii Molekularnej organizowanym w ramach Experimental Biology 2019 w Orlando (USA).

źródło:

Zobacz więcej