RAPORT

Kampania 2020

ZNP protestował w latach 2013-2015? „Związek wyłamał się z protestów”

Prezes ZNP Sławomir Broniarz (fot. PAP/Leszek Szymański)

Związek Nauczycielstwa Polskiego utrzymuje, że w latach 2013-2015 protestował razem z oświatową „Solidarnością”. W 2013 roku ZNP jednak wyłamał się ze związkowych protestów i nie uczestniczył w tych organizowanych przez „Solidarność” przed ministerstwem edukacji.

„Pytają nas co robiliśmy do tej pory? Odpowiadamy: Protestowaliśmy w latach 2013-2015 (wcześniej strajk był w 2008) razem z oświatową »Solidarnością«” – napisał na Twitterze ZNP. We wpisie zamieszczono zdjęcie z manifestacji nauczycieli przez kancelarią premiera z 14 października 2015 roku.

Przeczy to jednak działaniom Związku z września 2013 roku.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego wyłamuje się z protestów związkowców. Chce powrócić do rozmów w ramach Komisji Trójstronnej. Zdaniem prezesa związku Sławomira Broniarza to jedyne możliwe forum do prowadzenia negocjacji” – pisał wówczas „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak dodano, Broniarz „jest przeciwny zawieszeniu udziału Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w rozmowach komisji”. Gazeta przypomniała, że ZNP już wcześniej nie brał udziału w protestach przed MEN, które organizowała „Solidarność”. „Wtedy Broniarz tłumaczył, że o protestach nie wiedział” – napisano.

źródło:
Zobacz więcej