RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polka ze złotym medalem mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów. To jej trzeci tytuł

Joanna Łochowska (Budowlani Opole) wywalczyła w gruzińskim Batumi złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 55 kg. To jej trzeci tytuł – w dwóch poprzednich edycjach czempionatu Starego Kontynentu Polka triumfowała w kat. 53 kg.

Sukces młodej Polki. Została mistrzynią Europy

Natalia Strzałka (ZKS Slavia Ruda Śląska) zdobyła w serbskim Nowym Sadzie złoty medal zapaśniczych mistrzostw Europy do lat 23 w wadze 68 kg....

zobacz więcej

W niedzielę pozostałe miejsca na podium zajęły Rosjanki Swietłana Jerszowa i Kristina Nowicka. Łochowska, która uzyskała w dwuboju 199 kg, uzyskała wynik lepszy od nich – odpowiednio – o 1 i 9 kg.

Po rwaniu Polka z rezultatem 87 kg plasowała się na trzeciej pozycji. Zaliczyła tylko jedną z trzech prób. Nie powiodło się jej przy pierwszym podejściu do 87 kg oraz później do 90 kg. Na półmetku wyprzedzały ją Włoszka Lucrezia Magistris i Jerszowa, które zanotowały po 90 kg.

W podrzucie zawodniczka Budowlanych Opole nie miała już jednak sobie równych – najpierw zaliczyła 107, a następnie 112 kg, zapewniając sobie tytuł bez konieczności wykonania trzeciego podejścia, bowiem wszystkie rywalki już wcześniej zakończyły występ. Magistris spaliła wszystkie trzy próby i nie została sklasyfikowana w dwuboju.

W tej edycji ME po raz pierwszy obowiązuje 10 nowych, wprowadzonych 1 listopada 2018 roku, kategorii wagowych. Tylko po siedem z nich znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Zalicza się do nich 55 kg kobiet.

30-letnia Łochowska w dwóch poprzednich czempionatach Starego Kontynentu była najlepsza w kat. 53 kg. W dorobku ma także brązowy krążek wywalczony w imprezie tej rangi w 2016 roku w kat. 58 kg.

Impreza w Batumi rozpoczęła się w sobotę i potrwa do 13 kwietnia. Reprezentacja Polski liczy osiem zawodniczek i siedmiu zawodników.

Łochowska była jedną z dwóch największych nadziei na medal w ekipie biało-czerwonych. W tej samej roli występuje też Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole), który wystąpi w sobotę.

Nowością jest przepis regulaminu mówiący o tym, że kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, którymi są m.in. ME, będą indywidualne, a nie – jak dotychczas – zaliczane na konto narodowej federacji. Teraz każdy zdobywa punkty dla siebie, a zmagania w Batumi należą do tzw. „Złotej Grupy”, gdzie można ich zdobyć najwięcej i zapewnić sobie prawo startu w Tokio w 2020 roku.

źródło:

Zobacz więcej