RAPORT

Pogarda

Są oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie

W drugiej turze zmierzą się Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko (fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO/SERGEY DOLZHENKO)
W drugiej turze zmierzą się Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko (fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO/SERGEY DOLZHENKO)

Najnowsze

Popularne

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła w niedzielę oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich z 31 marca i potwierdziła, że do ich drugiej tury weszli: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski oraz urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

Ukraina: Zełenski pokonał Poroszenkę. Tymoszenko bez II tury

Wołodymyr Zełenski wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Ukrainie; w drugiej turze zmierzy się z ubiegającym się o reelekcję prezydentem...

zobacz więcej

Największe poparcie w wyborach otrzymał Zełenski, na którego głosowało 30,24 proc. uprawnionych. Poroszenko zdobył 15,95 proc. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

CKW ogłosiła wyniki po podliczeniu protokołów z okręgowych komisji wyborczych w formie elektronicznej oraz ich oryginałów opatrzonych pieczęciami.

Poprzednie – przedterminowe – wybory prezydenckie odbyły się w maju 2014 r. Rozpisano je po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała wtedy była premier Julia Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej