Naukowcy zbadali szczątki kobiety z klifu w Bagiczu. Są starsze niż przypuszczano

Szczątki zmarłej sprzed 2 tys. lat złożono w drewnianej kłodzie (fot. Nauka w Polsce/R. Fetner)

Aż 2 tys. lat mają szczątki kobiety, które odkryto na klifie w Bagiczu pod Kołobrzegiem. Naukowcy stwierdzili też, że zmarła, choć pochodziła z Pomorza lub wysp bałtyckich, nie jadała morskich ryb.

Naukowcy: Bieda pozostawia wyraźne ślady w genach

Niski status społecznoekonomiczny wpływa na działanie aż 10 proc. genów człowieka. Biorą one udział m.in. w funkcjonowaniu układu immunologicznego,...

zobacz więcej

Starożytny pochówek kobiety w Bagiczu odkryto przez przypadek pod koniec XIX w. Archeolodzy zostali zaalarmowani, że z nadmorskiego klifu wysunęły się szczątki oraz drewniana kłoda, w której najwyraźniej zostały złożone.

Wraz z kośćmi odkryto wówczas liczne ozdoby z brązu - zapinkę, bransolety, kolię paciorków, a także szpilę kościaną i drewniany stołeczek. Zachował się również fragment bydlęcej skóry i wełnianej odzieży. To duża rzadkość w znaleziskach na terenie Polski.

Naukowcy z Uniwersytetów: Szczecińskiego i Warszawskiego wrócili niedawno do analiz dawnego znaleziska, wykorzystując nowoczesne metody analizy kości. Próbki pobrał i przeanalizował dr Rafał Fetner z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze zaskoczenie wiązało się z nowym oszacowaniem wieku pochówku, który określono dzięki datowaniu kości metodą węgla radioaktywnego (C14).

Jak się okazuje według C14, kobieta zmarła najpóźniej ok. 30 r. n.e. - to zaś oznacza, że jest ponad 100 lat starsza, niż sądzono. Do tej pory uważano, że ciało pochodzi raczej z końca pierwszej połowy II w. n.e. na co wskazywałoby wyposażenie grobu.

– Sądziliśmy, że niezgodność dat może być błędem związanym z pomiarem: wyniki bywają zaburzone, gdy dieta zmarłego jest bogata w ryby. Podobnie mogło być w tym przypadku – tłumaczyła liderka projektu archeolog dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dzięki analizie izotopów zawartych w zębach zmarłej, udało się ustalić, czym się żywiła.

Co piąta osoba na świecie umiera przez złą dietę

Niezdrowa dieta zbiera wśród ludzi większe żniwo niż palenie papierosów, nadciśnienie i inne czynniki ryzyka. Współcześnie odpowiada za co piątą...

zobacz więcej

– W jej diecie próżno doszukiwać się śladów obecności ryb bałtyckich, natomiast spożywała wiele produktów pochodzenia zwierzęcego, o czym świadczy rodzaj zachowanych w zębach białek. Mogła również jeść ryby ze zbiorników i rzek śródlądowych – tłumaczył dr Rafał Fetner.

Dr Chmiel-Chrzanowska dodała, że tego typu ustalenia były dla zespołu podwójnym zaskoczeniem. Po pierwsze, określenie wieku pochówku na podstawie analizy C14 wygląda – wbrew przewidywaniom – na właściwe. Zagadkę stanowi również to, dlaczego kobieta nie spożywała ryb morskich, choć żyła na wybrzeżu.

Szczegółowa analiza szkieletu wykazała, że zmarła posiadała wyraźne zmiany patologiczne w obrębie stawów, które naukowcy wiążą z osteoartretyzmem w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa –nadmiernym zużywaniem się tkanki chrzęstnej.

Zmiany klimatyczne zagrażają przetrwaniu delfinów

Pojawienie się kilka lat temu mas gorącego powietrza nad oceanem u wybrzeża Australii Zachodniej miało daleko idący, negatywny wpływ na tamtejszą...

zobacz więcej

– Co ciekawe, jest to choroba, która dotyka najczęściej osób w podeszłym wieku, a zmarła z Bagicza miała w momencie śmierci 20-35 lat – zauważyła badaczka. Jak dodała, na pojawienie się osteoartretyzmu mogło wpływać przeciążenie organizmu związane z ciężką pracą.

– Tymczasem często opisuje się ten pochówek jako należący do księżniczki - ze względu na dość bogate jego wyposażanie – wskazała.

Archeolodzy planują dalsze specjalistyczne analizy szkieletu kobiety. Dotychczasowe były możliwe dzięki finansowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W ostatnich latach w sąsiedztwie miejsca, w którym znaleziono szczątki kobiety, odkryto kolejne groby. Obecne w nich kości tym razem były spalone. Na razie trudno jednak ustalić, czy i jaki jest ich związek z pochówkiem kobiety. Być może w kolejnych latach, pod wpływem erozji klifu, na powierzchni pojawią się groby.

źródło:
Zobacz więcej