Minister Błaszczak: Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy

Mariusz Błaszczak spotkał się z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej (fot. PAP/Artur Reszko)

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządu PiS, dlatego przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego; zależy mi na tym, by wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Tysiące ciągną do wojska

Zainteresowanie kampanią „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” przerosło oczekiwania, zgłosiło się ponad 15,5 tys. chętnych do służby w wojsku –...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami 12. Brygady Zmechanizowanej ćwiczącymi na Lubelszczyźnie i Podlasiu.

– Bardzo się cieszę z tego, co widziałem, z tej rozmowy, którą odbyłem zarówno z dowódcami, jak i z żołnierzami. To jest dowód tego, że Wojsko Polskie spełnia najwyższe standardy – mówił minister.

Błaszczak podkreślił, że dla rządu PiS bezpieczeństwo jest priorytetem. – W związku z tym przeznaczamy duże pieniądze na modernizację Wojska Polskiego – podkreślił.

– W ostatni piątek spotkałem się z wiceprezydentem Lockheed Martin, z firmą, która dostarcza pociski do systemu Patriot dla Polski, która dostarcza również system HIMARS, czyli rakiety do 300 km dla Wojska Polskiego. Rozmawiałem również nt. F-35, a więc samolotów piątej generacji, które – jestem o tym przekonany – zostaną dostarczone do Wojska Polskiego w stosunkowo krótkim czasie i za dobrą cenę – wskazywał szef MON.

Jak dodał, Wojsko Polskie dynamicznie zmienia się. – Sam włączam się w ten proces bardzo intensywnie. Zależy mi na tym, żeby te wszystkie zaniedbania, które przez lata miały miejsce, zostały teraz nadrobione, żeby Wojsko Polskie dysponowało nowym sprzętem – zaznaczył.

Dywizjony potężnych armatohaubic dla polskiego wojska

– Do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami armatohaubic Krab, to nowoczesny i sprawdzony sprzęt, który realnie odstrasza...

zobacz więcej

– Żeby Wojsko Polskie było sprawne i spełniało najwyższe standardy, oprócz najnowszego sprzętu, musi być świetnie wyszkolone. Dziś mamy przykład szkolenia poza poligonem, które daje zdolności bojowe Wojsku Polskiemu – oświadczył. Dodał, że Wojsko Polskie musi być także skutecznie dowodzone i musi mieć skuteczny system logistyczny.

– Dzisiejsze ćwiczenia, które rozpoczęły się na początku marca, a dziś możemy jeszcze je obserwować, służą temu, żeby ten system logistyczny udoskonalić. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu dotyczą również pewnych zmian ustawowych, których celem będzie spowodowanie, żeby możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe – oświadczył.

– Bardzo dziękuję żołnierzom za ich ćwiczenia. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne, niezwykle budują zdolności bojowe Wojska Polskiego – mówił Błaszczak.

źródło:

Zobacz więcej