Koty znają swoje imiona i wyławiają je ze zdań

Już wcześniej odkryto, że koty potrafią rozpoznawać głosy (fot. Pixabay/JakeWilliamHeckey)

Reakcje psów na ludzką mowę zostały już dość dobrze poznane. O reakcjach kotów wiemy stosunkowo niewiele. Stwierdzono, że koty domowe wydają się reagować na mimikę naszej twarzy i umieją rozróżniać ludzkie, ale długo nie było wiadomo, czy rozpoznają swoje imiona.

Koty naśladują głosy właścicieli i tworzą dla nich wspólny język

Właściciele kotów wiedzą, że mają ze swoimi milusińskimi wyjątkową więź. Okazuje się, że ma ona również wymiar lingwistyczny. Otóż koty naśladują...

zobacz więcej

– Wielu właścicieli kotów jest przekonanych, że zwierzęta znają swoje imiona albo reagują na wyraz „jedzenie”, ale dotąd brakowało dowodów, które by to potwierdziły – tłumaczy Atsuko Saito, psycholog z tokijskiego Sophia University.

Eksperyment polegał na tym, że grupa naukowców poprosiła właścicieli kotów, by wypowiedzieli cztery rzeczowniki podobnej długości, a następnie imię kota. Pierwsze wyrazy nie interesowały zwierząt, ale na swoje imię wyraźnie reagowały – poruszały uszami, głową, machały ogonem, przestępowały tylnymi łapami lub miauczały.

Co ciekawe, wyniki badania były podobne u kotów, które mieszkały z właścicielami same, z innymi kotami oraz w kocich kawiarniach. Te ostatnie niemal zawsze reagowały nie tylko na własne imię, ale także imiona swoich towarzyszy.

źródło:
Zobacz więcej