Planeta przetrwała śmierć gwiazdy. Jej szczątki pożera biały karzeł

Jądro planety okrąża białego karła w czasie 123 minut (fot. University of Warwick/Mark Garlick)

Znajduje się zaledwie 140 lat świetlnych od Ziemi i jest niezwykle osobliwym układem. Wokół białego karła SDSS J1228+1040 krąży dysk gazu. W jego wnętrzu odnaleziono… jądro planety.

Pulsar jak kula armatnia. Mknie przez naszą galaktykę z prędkością 4 mln km/h

Astronomowie wykryli pulsar, który mknie przez przestrzeń kosmiczną z prędkością 4 mln km/h. Prawdopodobnie został on wyrzucony przez wybuch...

zobacz więcej

Biały karzeł to umarła gwiazda, która zapadła się pod wpływem własnego ciężaru. SDSS J1228+1040 jest „zanieczyszczonym” białym karłem, oznacza to, że na jego powierzchnię opadają ciężkie pierwiastki. Otacza go dysk gazu i materiałów ze zniszczonej planety, w którym odkryto pozostałości planety.

– To coś jak żelazne jądro większego obiektu, który utracił warstwy zewnętrzne. Skorupa i płaszcz zostały zdarte. Pozostało żelazne jądro krążące wokół gwiazdy. Utrzymywane jest ono w całości nie tylko przez grawitację, ale przez potężne siły wewnętrzne – tłumaczy dr Christopher Manser z brytyjskiego University of Warwick.

Szeroki na 3 mln km dysk materiału otaczającego gwiazdę został odkryty przed kilkanaście lat temu. Wówczas był to jeden z niewielu zanieczyszczonych białych karłów posiadających dysk. Dokładne badania wykazały, że znajduje się w nim osobliwy twór krążący w odległości zaledwie 500 tys. km od gwiazdy

Obiekt ma około 600 km średnicy, a jego gęstość wynosi od 7,7 do 39 gramów na centymetr sześcienny. – Gęstość tego obiektu zgadza się z przewidywaną gęstością jąder planetarnych. To ważne odkrycie. Potwierdza ono hipotezę, że dyski otaczające niektóre białe karły to pozostałości po planetach – wskazał Luca Fossati z Austriackiej Akademii Nauk.

Gęstość i odległość obiektu od zmarłej gwiazdy mają ogromne znaczenie. – Grawitacja białego karła jest tak silna – około 100 tysięcy razy silniejsza od Ziemi – że typowa planetoida zostanie rozerwana przez oddziaływania grawitacyjne jeżeli za bardzo zbliży się do białego karła – podkreślił Manser.

Naukowców zaskoczyła także szybkość z jaką jądro okrąża gwiazdę. Rok trwa tu zaledwie 123 minuty.

źródło:
Zobacz więcej