RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Stan wyjątkowy w Tunezji znowu przedłużony

Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi ogłosił przedłużenie stanu wyjątkowego (fot. PAP/EPA/TUNISIAN PRESIDENCY HANDOUT)

Prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi ogłosił w piątek przedłużenie o kolejny miesiąc stanu wyjątkowego ustanowionego w kraju w listopadzie 2015 roku po serii krwawych ataków terrorystycznych.

Strzelali do turystów z broni maszynowej. Wyroki po krwawych zamachach

Sąd w Tunezji wymierzył kary dożywotniego więzienia za zorganizowanie w 2015 roku zamachów w tym kraju. W ataku na muzeum Bardo w Tunisie oraz na...

zobacz więcej

Decyzję podjęto po zwołanym w piątek w trybie nagłym posiedzeniu tunezyjskiej Rady Najwyższej w celu omówienia napiętej sytuacji w Libii i Algierii.

W okresie stanu wyjątkowego, który był już wielokrotnie przedłużany, tunezyjskie siły porządkowe uzyskują nadzwyczajne uprawnienia. Mogą m.in. wydawać zakazy ogłaszania strajków i przeprowadzania publicznych zgromadzeń oraz ustanawiać cenzurę mediów.

Decyzja wywołała ogromne zaniepokojenie organizacji działających w obronie praw człowieka.

Wyrażają one obawę, że wydarzenia w sąsiednich krajach mogły posłużyć władzom Tunezji jako pretekst do ograniczania praw obywatelskich uzyskanych przez tunezyjskie społeczeństwo po tzw. jaśminowej rewolucji z 2011 roku, która położyła kres dyktaturze Zin el–Abidina Ben Alego.

Organizacja Human Right Watch w lutym oskarżyła rząd o przygotowywanie projektu ustawy, która miałaby dawać władzom „niebywałe prerogatywy” w kwestii ograniczania praw obywatelskich w okresie stanu wyjątkowego.

„Życie uratowała nam książka”. Polskie małżeństwo opowiada o dramacie w Tunisie

– Wychodziliśmy z muzeum, kończyła się wycieczka i wracaliśmy do autokaru. Postanowiłem jeszcze wejść do księgarni i kupić książkę – powiedział na...

zobacz więcej

Zamachy terrorystyczne w 2015 roku

Za zorganizowanie zamachów terrorystycznych z 2015 roku na muzeum Bardo w Tunisie oraz na plażę hotelową w kurorcie Susa (Sousse) w 2015 r. w lutym zostało skazanych na kary dożywotniego więzienia siedmiu dżihadystów. Podczas ataku w muzeum Bardo, przeprowadzonego w marcu 2015 r., zginęły 22 osoby (21 turystów, w tym troje z Polski, i członek tunezyjskich sił bezpieczeństwa). Nieco ponad trzy miesiące później terroryści na plaży w Susie zabili 38 osób, w tym 30 Brytyjczyków. W listopadzie 2015 r. w zamachu w centrum stolicy zginęło 12 członków ochrony prezydenta.

Zamachy bardzo mocno uderzyło w sektor turystyczny będący kluczowym dla tunezyjskiej gospodarki. Wprowadzony po ataku z czerwca 2015 r. stan wyjątkowy był wielokrotnie przedłużany.

źródło:

Zobacz więcej