Dane gospodarcze z ostatnich lat w pigułce. „Gospodarka i społeczeństwo są ze sobą związane”

Premier Morawiecki wspomina w spocie m.in. o wzroście zarobków, w tym płacy minimalnej (fot. TT/Kancelaria Premiera)

Premier chwali się w nowym spocie wyborczym osiągnięciami gospodarczymi i realizacją społecznych projektów. Zapewnia, że oba te elementy łączy również ogłoszona niedawno tzw. Nowa Piątka, najnowszy zestaw programowy Prawa i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki dużo gestykuluje w filmiku. Jeden z gestów sprzęgnięty jest z animacją. W pewnym momencie w dłoni polityka pojawia się „rysunkowy” worek dolarów.

Eksperci: awans do krajów rozwiniętych to ogromna szansa dla rynku kapitałowego

Awans Polski do grona rynków rozwiniętych ma znaczenie symboliczne, zabezpiecza też polską giełdę przed większą zmiennością, ale jest to dopiero...

zobacz więcej

Premier wymienia w spocie osiągnięcia gospodarcze rządu, m.in. 15-proc. wzrost gospodarczy w latach 2016-18. – To znacznie więcej niż średnia unijna – komentuje.

– W ciągu ostatnich trzech lat bezrobocie spadło prawie o połowę, do poziomu najniższego od 1990 r. Rosną też nasze zarobki – od 2015 r. miesięczna polska płaca wzrosła średnio o około 20 proc. – kontynuuje Mateusz Morawiecki i zaznacza, że rośnie też płaca minimalna.

– W 2018 r. wzrost gospodarczy był najwyższy od 11 lat, przy niskiej inflacji, czyli niskim średnim wzroście cen – chwali się dalej osiągnięciami rządu premier. I przechodzi do „jutra”, czyli „solidnych fundamentów dalszego rozwoju”.

– Jesteśmy jednym z europejskich liderów reindustrializacji. Od 2015 r. powstało kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy w przemyśle. Zatrudnienie w tym sektorze rosło dwukrotnie szybciej niż w całej Unii Europejskiej – wymienia szef rządu. I dodaje, że programy społeczne wspierające polskie rodziny: „Skrajne ubóstwo wśród dzieci spadło o niemal połowę”.

Premier Morawiecki: Chcę obiecać wszystkim internautom, że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie

Chcę obiecać wszystkim internautom, że będziemy walczyć o wolność słowa w internecie, że to jest dla nas niezbywalny imperatyw wolności...

zobacz więcej

Polityk zauważa, że rozwój występuje przy jednoczesnym spadku długu publicznego w stosunku do PKB.

– W 2018 r. dług spadł poniżej 50 proc. PKB, do najniższego poziomu od 10 lat. M.in. dlatego agencja FTSE Russell zakwalifikowała Polską gospodarkę do grona rynków rozwiniętych; nikt nie awansował do tego grona od ponad dekady – przypomina.

– Dbamy o dzisiaj, ale nie zapominamy o jutrze i budujemy solidne fundamenty do dalszego rozwoju. Gospodarka i społeczeństwo idą w parze. Są ze sobą bezpośrednio związane i my idziemy tą drogą, także przy realizacji naszych zapowiedzi z #NowaPiątka – podsumowuje premier.źródło:
Zobacz więcej