Izraelski łazik coraz bliżej Księżyca. Przeszedł najtrudniejszy test

Symulacja izraelskiej sondy na Księżycu (L) i zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu (P) (fot. FB/SpaceIL)

Pierwszy izraelski łazik, który leci z historyczną misją na Księżyc, wszedł na orbitę Srebrnego Globu, przeszedłszy – według ekspertów – swój najtrudniejszy test. W ciągu tygodnia bezzałogowa sonda kosmiczna ma wylądować na powierzchni Księżyca.

„Bereszit” wyląduje na Księżycu. Izraelczycy zbudowali pojazd międzyplanetarny

Izrael może być czwartym, po Stanach Zjednoczonych, Związku Sowieckim i Chinach, krajem, który wyśle miękko lądujący statek kosmiczny na Księżyc....

zobacz więcej

Po przebyciu ponad 5,5 mln km wokół Ziemi lądownik o nazwie Beresheet (Genesis, Na Początku – od pierwszych słów Księgi Rodzaju) „pomyślnie wszedł na orbitę Księżyca” – podał na Twitterze zespół prywatnej izraelskiej firmy SpaceIL, która opracowała i skonstruowała sondę.

Po wykonaniu jeszcze serii innych manewrów po eliptycznej orbicie niewielkich rozmiarów urządzenie ma wylądować na Księżycu 11 kwietnia. Na razie przesłał zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu.

Jeśli ta trudna misja powiedzie się, będzie to pierwszy izraelski pojazd kosmiczny na Księżycu, a Izrael stanie się czwartym państwem na świecie – po USA, Rosji i Chinach – które umieści w sposób kontrolowany swój lądownik na powierzchni ziemskiego satelity.

Dziennik „Haaretz” zwraca uwagę na stosunkowo niskie koszty projektu – około 100 mln dolarów – w porównaniu z innymi misjami wysyłanymi na Księżyc. Oceniono, że misja łazika to krok milowy w erze międzyplanetarnych podróży kosmicznych z udziałem ludzi, które w przypadku jej powodzenia mogą się rozwinąć i skomercjalizować. Beresheet został wystrzelony 22 lutego z Cape Canaveral na Florydzie za pomocą rakiety Falcon 9, opracowanej i skonstruowanej przez prywatną amerykańską firmę SpaceX miliardera Elona Muska. Poza łazikiem rakieta Falcon 9 umieściła na orbicie indonezyjskiego satelitę telekomunikacyjnego i eksperymentalnego satelitę wojsk lotniczych USA.


źródło:

Zobacz więcej