Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Powstaną osobne sądy zajmujące się własnością intelektualną i patentami

Ustawa weszłaby w życie z początkiem 2020 r. (fot. Shutterstock/ goodluz)

W sześciu sądach w Polsce powstaną osobne jednostki, zajmujące się własnością intelektualną, patentami i znakami towarowymi. Ministerstwo sprawiedliwości skierowało do konsultacji projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Prawo własności przemysłowej.

Wielkie zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Pojawią się sędziowie pokoju

Pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju, niekoniecznie prawnicy, do tego znikną sądy apelacyjne. To element szykowanej wielkiej reformy sądów...

zobacz więcej

Jednostki powstałyby w czterech sądach okręgowych i dwóch apelacyjnych. Te pierwsze powstałyby w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Warszawie, a te drugie w Katowicach i Warszawie.

Projekt zakłada między innymi wydzielenie sędziów, którzy zajmowaliby się ochroną praw autorskich, wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych, znaków towarowych i ochroną praw własności intelektualnej.

Projekt przewiduje zatrudnienie 22 sędziów, 22 asystentów i 44 urzędników w sądach okręgowych oraz 4 sędziów, 4 asystentów i 8 urzędników w sądach apelacyjnych.

Taka zmiana zdaniem resortu sprawiedliwości jest potrzebna, ponieważ z roku na rok przybywa pozwów dotyczących praw autorskich i własności intelektualnej.

W ubiegłym roku polskie sądy zajęły się blisko 2 tysiącami takich spraw. To prawie 30 proc. więcej niż w 2017 r., kiedy takich spraw było nieco ponad 1,5 tys. Ustawa weszłaby w życie z początkiem 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej