RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Pierwsza Saudyjka za kierownicą bolidu Formuły 4

Arabia Saudyjska zniosła w czerwcu przepisy zakazujące kobietom jazdy samochodem (fot. British F4)

Reema Juffali jest pierwszą Saudyjką, która zasiądzie za kierownicą bolidu i wystartuje w najbliższy weekend w wyścigu brytyjskiej Formuły 4. Zawody, w których weźmie udział 27-latka, mają homologację Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Pierwsza w historii Arabii Saudyjskiej kobieta ambasador

Po raz pierwszy w historii Arabii Saudyjskiej na czele zagranicznej misji dyplomatycznej stanie kobieta. Księżna Rima Bint Bandar została mianowana...

zobacz więcej

Saudyjka przygotowywała się do wyścigów od czerwca, gdy w jej ojczyźnie, jako ostatnim kraju na świecie, zniesiono przepisy zakazujące kobietom jazdy samochodem.

Formuła 4 przeznaczona jest dla młodych kierowców. Ścigają się oni także w bolidach, ale o znacznie mniejszej mocy niż w Formule 1. Podobnie jak Formuła 3, jest ona etapem w przygotowaniach do startu w najbardziej prestiżowych wyścigach.

Juffali ma niewielkie doświadczenie za kierownicą – została pierwszą kobietą, która otrzymała licencję i mogła wystartować w Pucharze TRD86 w Abu Zabi w październiku, a następnie w zawodach w Indiach. Cieszy się z debiutu w Formule 4 w Wielkiej Brytanii.

– Myślę, że dla kogoś takiego jak ja, kto nie ma doświadczenia w takich wyścigach, to bardzo dobre miejsce, by zostać wrzuconym na głęboką wodę i sprawdzić się z najlepszymi – powiedziała Saudyjka.

W grudniu w Arabii Saudyjskiej zorganizowano rundę serii Formuły E w samochodach elektrycznych dla kobiet kierowców.

źródło:

Zobacz więcej