Ukraińcy chcą pracować i zostać w Polsce na dłużej

Niemal 2/3 Ukraińców, którzy pracowali już za granicą, nadal chce zarabiać poza krajem - i to najchętniej w Polsce (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech. Nasz kraj wciąż pozostaje ich preferowanym kierunkiem wyjazdów na saksy i na stałą emigrację – czytamy w piątkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

UOKiK: Biedronka naruszała interesy konsumentów. Sieć rozda 35 tys. bonów na zakupy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał sieć sklepów Biedronka za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. W związku z tym Biedronka ma...

zobacz więcej

„Rz” powołuje się na raport Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z przeprowadzanego na przełomie roku na grupie 1025 osób badania migrantów zarobkowych z Ukrainy. Wynika z niego, że niemal 2/3 Ukraińców, którzy pracowali już za granicą, nadal chce zarabiać poza krajem - i to najchętniej w Polsce.

„Najczęściej w Polsce, gdzie większość - bo siedmiu na dziesięciu - badanych ma pozytywne doświadczenia z pracy. Nic więc dziwnego, że nasz kraj pozostaje dla prawie 60 proc. Ukraińców preferowanym kierunkiem wyjazdów zarobkowych, zdecydowanie wyprzedzając tu Niemcy - wybierane ponad trzykrotnie rzadziej” – podaje dziennik.

„Rz” zauważa jednocześnie, że choć do saksów w Niemczech, które w 2020 r. mają szerzej otworzyć rynek pracy dla migrantów spoza Unii Europejskiej, przyciągają atrakcyjne zarobki, to jednak atutem Polski jest bliskość geograficzna, kulturowa i językowa.

W badaniu PUIG ponad 60 proc. ankietowanych wybrało Polskę jako preferowaną do stałej emigracji. Ponadto 70 proc. swoje dotychczasowe doświadczenie z pracy w Polsce oceniło pozytywnie, z czego 22 proc. – „bardzo pozytywnie”. Negatywne zdanie w tej kwestii ma 4 proc. badanych, a 25 proc. wybrało odpowiedź „obojętnie”.

źródło:

Zobacz więcej