Naimski: Nord Stream 2 podważa interesy wszystkich w Europie. Może z wyjątkiem Niemiec

Nord Stream 2 to inwestycja, która podważa interesy wszystkich w Europie, może z wyjątkiem Niemiec – stwierdził w programie „Minęła 20” pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Podkreślił, że inwestycja ta sieje zamęt i niezgodę między sojusznikami.

Wiceprezydent USA: Jeśli powstanie Nord Stream 2, nie zapewnimy obrony Zachodowi

Krytykując budowę łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie gazociągu Nord Stream 2, wiceprezydent USA Mike Pence ostrzegł, że jeśli...

zobacz więcej

Parlament Europejski w głosowaniu na sesji plenarnej zatwierdził nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. Propozycja została przyjęta 465 głosami za, przy 95 głosach przeciw i 68 wstrzymujących się.

– Ta dyrektywa ma swoje pozytywne strony, chociaż jest ich niewiele. Dlatego nie mogliśmy jej poprzeć – powiedział w programie „Minęła 20” europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

Zaznaczył, że teraz gazociąg będzie budowany z „błogosławieństwem unijnym”.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zauważył, że „drugi Nord Stream czeka na zgodę duńskiej administracji na budowę”. – Kolejna trasa została zaproponowana Nord Streamowi przez duńskie władze – oznajmił.

– Ten gazociąg to jest inwestycja, która jest sprzeczna z interesami polskimi, z europejskimi interesami, dlatego że podważa solidarność europejską – powiedział Naimski.

PE zatwierdził nowelizację dyrektywy gazowej dot. Nord Stream 2

Parlament Europejski w czwartek w głosowaniu na sesji plenarnej zatwierdził nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2....

zobacz więcej

Dodał, że inwestycja ta sieje zamęt i niezgodę między sojusznikami. – To jest działanie w interesie Rosji, która chce podziałów w Europie – podkreślił.

– Na rzecz swojego wąsko pojmowanego interesu, niemieckiego interesu, rząd niemiecki to podjął i zmobilizował wszystkie siły w Europie, które chcą go słuchać do tego, żeby stworzyć mechanizm, który niejako usatysfakcjonuje prawnie tych, którzy się opierają – oznajmił Naimski. – Otóż ja nie czuję się usatysfakcjonowany prawnie – zaznaczył.

Wiceminister wskazał, że chodzi przede wszystkim o pogłębienie strategicznej współpracy gospodarczej między Rosją a Niemcami. – Wymiarem tej współpracy jest dostawa gazu. Strategiczny gazociąg, który łączy obydwa kraje i, jak mówię, jest to inwestycja, która podważa interesy faktycznie rzecz biorąc wszystkich, może z wyjątkiem Niemiec, w Europie – dodał.


Zbigniew Krasnodbęski zauważył, że w ostatnim czasie w PE przeważały głosy krytyczne wobec Nord Stream 2. – Tylko to zostało na końcu rozwodnione – oznajmił.

Europosłowie PiS wstrzymali się od głosu.

Prof. Krasnodębski: Niemcy traktują Polskę nie fair

Niemcy traktują Polskę nie fair i stosują podwójne standardy – oświadczył w wywiadzie dla dziennika „Die Welt” wiceprzewodniczący Parlamentu...

zobacz więcej

– To, co zostało uchwalone, nie jest optymalnym rozwiązaniem. Jest dalekie od ideału, ale jest to na pewno krok naprzód w porównaniu z totalnym bezruchem, w jakim tkwiliśmy przez wiele lat, gdy Niemcy blokowały wszelkie decyzje w tym zakresie – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.

Podkreślił, że w tym roku znaleziona została pewna forma kompromisu.

– Z KE uczyniono arbitra, który ma rozstrzygać w oparciu o unijne prawo w kwestiach dotyczących gazociągu. W głosowaniu wstrzymaliśmy się jednak od głosu, uważając, że nie chcemy brać odpowiedzialności za coś, co jest odległe od ideałów, bo UE powinna blokować w ramach solidarności europejskiej takie niemiecko-rosyjskie porozumienia – dodał.

Europosłeł powiedział, że jeśli chodzi o przyszłość gazociągu Nord Stream 2, wiele będzie zależało od przyszłej Komisji Europejskiej.

Z kolei europosłanka Jadwiga Wiśniewska oświadczyła, że przegłosowane porozumienie w sprawie rynku gazu nie wróży niczego dobrego przyszłości solidarności europejskiej, „która wraz z Nord Stream 2 została zakopana na dnie Bałtyku”.

źródło:
Zobacz więcej