RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Parlament Europejski potwierdził chęć powiązania funduszy z tzw. praworządnością

Europarlament chce, by Bruksela wraz z niezależnymi ekspertami oceniała praworządność celem zamrażania funduszy dla państw członkowskich (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Parlament Europejski potwierdził chęć uzależnienia wypłaty unijnych funduszy od przestrzegania praworządności. Powodem do zamrożenia wypłat ma być uznanie przez Brukselę, że rząd danego kraju ingeruje w wymiar sprawiedliwości lub niedostatecznie walczy z korupcją.

Europoseł PiS: PE przyjął pakiet mobilności pod presją, łamiąc regulamin

– Łamiąc własny regulamin i będąc pod polityczną presją, PE przyjął pakiet mobilności; będziemy z pewnością skarżyć tryb głosowania do Trybunału...

zobacz więcej

Eurodeputowani chcą, by Komisja Europejska wraz z panelem niezależnych ekspertów stwierdzała czy istnieją niedociągnięcia w zakresie praworządności.

Jeśli potwierdziłyby się obawy o łamanie zasad państwa prawa, Komisja kierowałaby wniosek do zatwierdzenia do krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego o wstrzymanie wypłaty pieniędzy.

Dofinansowanie to nie byłoby zabierane bezpowrotnie, tylko zamrażane. Kraj członkowski mógłby je odzyskać, jeśli w ocenie Komisji poprawiłby się stan prawa.

Raport tej samej treści został już przyjęty na styczniowej sesji Parlamentu Europejskiego. Teraz europosłowie potwierdzili swoje stanowisko do negocjacji z krajami członkowskimi.

Negocjacje te jednak nieprędko się rozpoczną, bo wspólnego stanowiska nie potrafią uzgodnić unijne rządy. Z tego wynika, że obecny europarlament już się tą sprawą nie będzie zajmował, bo za dwa tygodnie odbędzie się jego ostatnia sesja plenarna. Do tematu powróci już w kolejnej kadencji, w składzie wyłonionym po majowych wyborach.

źródło:
Zobacz więcej