RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Jerzy Wójcik. Był wybitnym polskim operatorem

Jerzy Wójcik (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
Jerzy Wójcik (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawie - poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat.

Filmowcy przyznali nagrody. „Uhonorowanie twórców często pozostających w cieniu”

Przyznano Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Tegoroczni laureaci to: Krystyna Krupska-Wysocka, Jerzy Wójcik, Andrzej Mularczyk, Stanisław...

zobacz więcej

Jerzy Wójcik był autorem zdjęć do najważniejszych filmów polskich z lat 50. i 60. XX w. Jako operator współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Jerzym Hoffmanem.

Karierę zawodową rozpoczął w 1956 r. na planie filmu „Kanał” w reż. Andrzeja Wajdy i „Koniec nocy” (reż. zbiorowa), na którym pracował jako operator kamery pod kierunkiem Jerzego Lipmana. Zadebiutował jako samodzielny operator w 1957 r. przy realizacji „Eroiki” w reż. Andrzeja Munka.

Pracował przy realizacji takich filmów, jak „Popiół i diament” w reż. Andrzeja Wajdy, „Faraon”, „Matka Joanna od Aniołów” (oba w reż. Jerzego Kawalerowicza), „Westerplatte” w reż. Stanisława Różewicza czy „Potop” w reż. Jerzego Hoffmana. W 1999 r. wspólnie z Andrzejem Mularczykiem napisał scenariusz i wyreżyserował film „Wrota Europy”.

Był laureatem ważnych polskich nagród za twórczość filmową, m.in. Orła za osiągnięcia życia (2009), Platynowych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni (2012), Nagrody Specjalnej PSC za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki filmowej (2013), Nagrody SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne (2018). W 2018 r. otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa łódzkiej PWSFTviT. W 2006 r. opublikował książkę „Labirynt światła”.

źródło:

Zobacz więcej