RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gen passe-partout. Pomoże wyleczyć raka piersi, jajników i prostaty

Wyniki badań są bardzo obiecujące (fot. Pexels)

Przerzuty nowotworów jajników, prostaty czy piersi są bardzo trudne do wyleczenia i często prowadzą do śmierci pacjenta. Rozwiązaniem może być wykorzystanie nieznanej dotąd roli genu kodującego proteinę CDK12.

W walce z niepłodnością i bólem. Test ma usprawnić diagnostykę endometriozy

Jednym z najbardziej palących problemów współczesnej medycyny jest rozwiązanie zagadki dotyczącej endometriozy, która powoduje niepłodność i ból u...

zobacz więcej

Naukowcy z kalifornijskiego Instytutu Salka przedstawili wyniki swoich badań w magazynie „Genes & Development”.

– Mutacja w genie kodującym CDK12 występuje w około 3 do 5 proc. nowotworów jajnika, prostaty i piersi. Najnowsze badania wykazały, że nowotwory z tymi mutacjami są szczególnie wrażliwe na działanie immunoterapii, podczas gdy nowotwory bez tej mutacji nie reagują na ten sposób leczenia – tłumaczy prof. Katherine Jones.

– To sugeruje, że w przypadku większości nowotworów, w których mutacja CDK12 nie występuje, użycie chemicznych inhibitorów CDK12 może powodować, że nowotwory te będzie łatwiej zwalczyć za pomocą chemioterapii i być może immunoterapii – ocenia badaczka.

Ustalono, że CDK12 chroni komórki przez negatywnymi skutkami chemioterapii. Zespół z Salk odkrył nową grupę genów, które są kontrolowane przez CDK12, w tym wiele genów, które są regulowane przez proteinę mTORC1, regulującą metabolizm komórek nowotworowych – wskazuje portal KopalniaWiedzy.pl. CDK12 i mTORC1 współpracują ze sobą kontrolując proces translacji, bardzo istotny krok w biosyntezie białka.

– CDK12 to niedawno zidentyfikowany gen, który kontroluje ekspresję genów niezbędnych w procesie naprawy DNA. Dopiero zaczynamy poznawać mechanizm i funkcję tego genu. Jeśli powstrzymamy działanie CDK12, to komórka nie może naprawiać swojego DNA i jest bardziej podatna na śmierć wskutek chemioterapii. Chcieliśmy zrozumieć, jaką rolę odgrywa CDK12 w rozwoju nowotworu, by udoskonalić sposoby leczenia raka – tłumaczy pierwszy autor badań Seung Choi.


źródło:
Zobacz więcej