Powstało pierwsze w Polsce muzeum rowerów

Pierwsza zaprezentowana wystawa w muzeum nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

W Radomiu powstało pierwsze w Polsce Muzeum Rowerów. Jego bogaty zbiór liczy już ponad sto jednośladów. Autorami projektu są członkowie Stowarzyszenia Retrocyklistów „Sprężyści”. Placówka będzie kontynuacją jednego z ciekawszych projektów, jakie były realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Moda na rowery

zobacz więcej

Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu ma siedzibę przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, która również była cyklistką. W podróż poślubną wybrała się na rowerze. Jej zdjęcie na welocypedzie umieszczone na wielkim banerze promuje muzeum w mieście.

W miejscowej Fabryce Broni produkowano rowery dziecięce, turystyczne, ale też stanowiące wyposażenie wojska czy policji. – W sumie było ich ponad 20 rodzajów – przypomina Łukasz Wykrota z Radomskiego Stowarzyszenia Retrocyklistów.

Pierwsza zaprezentowana wystawa w muzeum nawiązuje do przypadającej w tym roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni.

Do wielkich entuzjastów jazdy na rowerze należeli m.in. Stefan Żeromski, Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus.

„Może się mylę; nim mnie jednak kto przekona, będę nadal sądził, że rower jest jedną z najznakomitszych machin wieku XIX. Kolej żelazna daje nam wprawdzie szybkość 30 wiorst na godzinę, ale jest jednocześnie latającym więzieniem, którego nie wolno mi ani opuścić, ani zatrzymać, a które muszę dzielić z towarzystwem, nie zawsze przypadającym mi do smaku. Zaś rowerem przenoszę się z szybkością 20 wiorst na godzinę, jadę, kiedy mi się podoba, popasam lub odpoczywam, gdzie chcę, i – nie mam sąsiadów” – pisał Bolesław Prus na łamach „Kuriera Codziennego”.

źródło:
Zobacz więcej