RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE wszczęła wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa UE

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podkreślił, że polski rząd w ciągu dwóch miesięcy, które będzie miał na odpowiedź na rozpoczęcie procedury o naruszenie prawa UE, będzie mógł zmienić stanowisko w sprawie reżimu dyscyplinarnego sędziów.

Timmermans: Sprawdzę informacje o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że sprawdzi informacje o dyscyplinarnych postępowaniach wobec sędziów w Polsce. Frans...

zobacz więcej

– Polski rząd będzie miał dwa miesiące na odpowiedź. Ta odpowiedź może dać polskiemu rządowi szanse, by wyjaśnić, co robi. To jak w każdej procedurze o naruszenie prawa UE pierwszy krok, który pozwala krajowi odpowiedzieć na pytania – powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli Timmermans.

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu debaty publicznej na temat praworządności w Unii Europejskiej. Komisarze chcą, żeby w najbliższych tygodniach wypowiedziało się w niej jak najwięcej środowisk w państwach członkowskich.

Komisja przedstawiła przegląd dostępnych narzędzi do monitorowania, oceny i ochrony praworządności w Unii. W jej komunikacie analizowane są dotychczasowe doświadczenia, które zdaniem KE wskazują na potrzebę „lepszego upowszechniania praworządności, wczesnego zapobiegania ryzyku naruszenia praworządności i skutecznego reagowania na przypadki jej nieprzestrzegania w Unii”.

Wiceszef KE Frans Timmermans przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli, że w UE panuje coraz większa zgoda, że potrzebne są dalsze kroki, by wzmocnić praworządność. Wyniki debaty na ten temat mają być podsumowane w czerwcu. – Sądzę, że jest mało prawdopodobne, że zaproponujemy zmianę traktatów – zaznaczył Timmermans.

źródło:

Zobacz więcej