RAPORT

Pogarda

„7,5 mld metrów sześciennych gazu”. Naimski o terminalu w Świnoujściu

Gazoport w Świnoujściu funkcjonuje od trzech lat w sposób rutynowy – wskazał Naimski (fot. Shutterstock/Wojciech Wrzesien)
Gazoport w Świnoujściu funkcjonuje od trzech lat w sposób rutynowy – wskazał Naimski (fot. Shutterstock/Wojciech Wrzesien)

Najnowsze

Popularne

Przepustowość terminala LNG w Świnoujściu po prowadzonej rozbudowie sięgnie 7,5 mld metrów sześciennych gazu – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

W Europie rosną dostawy skroplonego gazu. Gazprom narzeka

Rosyjski koncern Gazprom, który ostatnio dostarczał do krajów europejskich rekordowe ilości gazu, napotyka problemy w utrzymywaniu tego poziomu....

zobacz więcej

– Gazoport w Świnoujściu funkcjonuje od trzech lat w sposób rutynowy – powiedział Naimski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poświęconego funkcjonowaniu terminala.

– Ma możliwą średnią roczną przepustowość na poziomie 5 mld metrów sześciennych gazu w przeliczeniu już na gaz, który wtłaczany jest do krajowego systemu przesyłowego. To jest bardzo istotny element naszej strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski. Jako taki jest komplementarny z innym projektem równoległym, tj. gazociągiem łączącym Norwegię z Polską – dodał.

– Rozbudowa terminala w Świnoujściu to inwestycja, która w tej chwili jest już prowadzona. Przepustowość, czyli moc regazyfikacyjna tego rozbudowanego terminala, to będzie 7,5 mld metrów sześciennych gazu – powiedział Naimski.

Według niego zakończenie trwającej rozbudowy planowane jest w 2023 r. Już w 2021 r. możliwości regazyfikacyjne powinny być na poziomie 7,5 mld metrów sześciennych. – Trzeci zbiornik gazu, który powstanie do 2023 r., umożliwi przy kolejnym etapie rozbudowy dostawienie elementów, które zwiększą moc regazyfikacyjną do 10 mld metrów sześciennych – dodał Naimski.

Trwający program rozbudowy terminala składa się z czterech elementów – powiedział prezes Polskiego LNG Paweł Jakubowski. – To są elementy, które pozwolą w przyszłości na dalszą rozbudowę tej infrastruktury. Pierwszy z elementów to projekt obejmujący tzw. regazyfikatory, który zakończy się w listopadzie 2021 r. On umożliwi nominalnie na zwiększenie mocy regazyfikacyjnych terminala – dodał.

KE zatwierdziła plan rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa, polskie plany zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminala...

zobacz więcej

– Oprócz tego terminal będzie wyposażony w trzeci zbiornik; teren jest przewidziany w projekcie pierwotnym. (…) Będzie on nieco większy niż dwa istniejące – mówił.

– Przewidujemy także budowę drugiego nabrzeża statkowego, które będzie umożliwiało rozładunek – kontynuował Jakubowski. – Będzie pełniło także inną ważną funkcję, dlatego że dzięki nowemu nabrzeżu będziemy w stanie również statki ładować. Umożliwimy polskim podmiotom, polskim graczom rynkowym na funkcjonowanie w basenie Morza Bałtyckiego. W takich miejscach jak Szwecja czy Finlandia są realizowane w tej chwili projekty LNG małej skali, które potrzebują dużego źródła LNG. Stworzymy takie warunki biznesowe, aby nasi gracze mogli również wejść na rynek Morza Bałtyckiego – podkreślał prezes LNG.

Wszystkie cztery elementy są na bardzo zaawansowanym etapie realizacji – ocenił Jakubowski. – Projekt obejmujący regazyfikatory w tej chwili już posiada pozwolenie na budowę wydane w ub.r. Ponadto, jeżeli chodzi o zakres studium wykonalności czy decyzji środowiskowych lub lokalizacyjnych, tutaj też mamy pełen komplet – dodał.

– Jeżeli chodzi o złożenie przetargowe, to mamy dwa duże przetargi. Jeden osobny przetarg na część lądową – on został uruchomiony w połowie grudnia ub.r. – oraz drugi przetarg na część morską. Ten z kolei został uruchomiony w pierwszych dniach stycznia br. – powiedział.

– Na część lądową otrzymaliśmy dziewięć wniosków od potencjalnych wykonawców. Jeżeli chodzi o część morską, uzyskaliśmy sześć wniosków. Obecnie trwa ich weryfikacja; podmioty są zapraszane do składania dodatkowych dokumentów. Planujemy zakończenie prekwalifikacji oferentów jeszcze w tym miesiącu. Zakładamy podpisanie kontraktów z końcem bieżącego roku – dodał Jakubowski.

Woźniak: PGNiG chce tchnąć nowe życie w norweski szelf

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z zainteresowaniem przygląda się swej koncesji o numerze PL 1017. Gdyby spełniły się oczekiwania z nią...

zobacz więcej

W marcu br. wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy stanowiska do załadunku, rozładunku i bunkrowania statków w porcie zewnętrznym w Świnoujściu.

W styczniu br. wojewoda wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla rozbudowy terminala regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz decyzję na budowę infrastruktury przesyłowej LNG. Decyzja dotyczy inwestycji, w ramach której zostanie wybudowany trzeci zbiornik LNG o pojemności około 180 tys. metrów sześciennych wraz z instalacjami i połączeniami do dwóch istniejących zbiorników LNG, a także lądowy system załadunku LNG na kolej.

Terminal w Świnoujściu ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc.

Polskie LNG realizuje Program Rozbudowy Terminalu, zakładający wykonanie czterech komponentów: zwiększenie mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mln metrów sześciennych, budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych, jak również skonstruowanie bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej