RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kryzys w Wenezueli. Guaido pozbawiony immunitetu

Ponad 50 państw uznaje Juana Guaido za prezydenta Wenezueli (fot. PAP/EPA/RAYNER PENA)
Ponad 50 państw uznaje Juana Guaido za prezydenta Wenezueli (fot. PAP/EPA/RAYNER PENA)

Juan Guaido, lider opozycji w Wenezueli, uznany przez ponad 50 państw za prezydenta tego kraju, na żądanie Sądu Najwyższego został pozbawiony immunitetu poselskiego. Dokonało tego podlegle urzędującemu prezydentowi Nicolasowi Maduro zgromadzenie konstytucyjne, które w 2017 roku przejęło uprawnienia parlamentu. Opozycja uznaje Konstytuantę za instytucję nielegalną.

Donald Trump: Rosja musi się wynieść z Wenezueli

Rosyjscy żołnierze muszą opuścić Wenezuelę – oświadczył prezydent USA Donald Trump. Dodał, że w kwestii tego, w jaki sposób ma się to stać,...

zobacz więcej

W związku z decyzją o odebraniu immunitetu, Juan Guaido obawia się aresztowania bądź porwania przez rządowe służby. – Mogą próbować mnie uprowadzić – powiedział lider opozycji.

W ubiegłym tygodniu władze Wenezueli pozbawiły Guaido, który jest przewodniczącym legalnie wybranego parlamentu, możliwości pełnienia funkcji publicznych na 15 lat. Według szefa podporządkowanej reżimowym władzom Głównej Izby Kontroli Elvisa Amoroso, w oświadczeniach majątkowych Juana Guaido są nieścisłości – poziom wydatków przewodniczącego parlamentu miał przewyższać poziom jego dochodów. Polityk odrzuca oskarżenia i nie uznaje wymierzonych w niego decyzji.

Od 2014 roku Wenezuela jest pogrążona w głębokim kryzysie politycznym i gospodarczym. Rząd Nicolasa Maduro odrzuca jednak ideę rozpisania przedterminowych wyborów, a za kryzys obwinia Stany Zjednoczone.

W stolicy kraju, Caracas, od kilku dni odbywają się masowe manifestacje związane z przedłużającym się brakiem dostaw energii elektrycznej i wody. Według opozycji, obecnie działa tylko 55 proc. całej infrastruktury wodociągowej kraju. Podobnie jest z prądem. Do pierwszej awarii w hydroelektrowni Guri doszło 7 marca. Wówczas przez tydzień nie działały szkoły, biura, sklepy, transport publiczny. Ucierpieli pacjenci szpitali pozbawionych własnych generatorów.

Zdaniem rządu w Caracas, przyczyną kolejnych awarii w hydroelektrowni Guri są amerykańskie sabotaże. Według ekspertów i opozycji, winne są raczej wyeksploatowana infrastruktura i wieloletnie zaniedbania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej