RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Andrzej Trzos-Rastawiecki, wybitny reżyser i scenarzysta

Andrzej Trzos-Rastawiecki miał 85 lat (fot. Pixabay/niekverlaan/YT/niedzielaczest)

W wieku 85 lat zmarł Andrzej Trzos-Rastawiecki, wybitny reżyser i scenarzysta. Był autorem filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie…”, serialu „Marszałek Piłsudski” oraz obrazów poświęconych Janowi Pawłowi II – „Pielgrzym” i „Credo”.

Nie żyje Marian Cebulski. Słynny krakowski aktor miał 95 lat

Nie żyje nestor Teatru im. Juliusza Słowackiego aktor Marian Cebulski – poinformowała krakowska placówka. Artysta był związany z tą sceną od 1947...

zobacz więcej

Urodził się we Lwowie, 23 czerwca 1933 roku. Był synem notariusza i skrzypaczki. Ukończył Politechnikę Krakowską oraz wydział reżyserii w łódzkiej filmówce.

Jego dorobek artystyczny liczy kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i 10 fabularnych. W większości swoich dokumentów, jak „Pawiak”, „Enigma” czy "Ballada o prawdziwym kłamstwie”, Andrzej Trzos-Rastawiecki wystąpił w roli scenarzysty i reżysera. Był ceniony za warsztat i twórczą wrażliwość, a także konsekwentne podejmowanie problemów moralno-obyczajowych współczesności.

W 1997 roku nakręcił film dokumentalny „Pułkownik Kukliński”, w którym ukazał mało znane wówczas, fakty wyjaśniające motywy działania pierwszego polskiego oficera w NATO. Od 1991 roku reżyser przewodniczył Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

Andrzej Trzos-Rastawiecki był laureatem licznych wyróżnień, między innymi II nagrody na festiwalu filmowym w Guadalajarze za obraz „Egzamin”, kilku międzynarodowych nagród za film „Zapis zbrodni” oraz Nagrody Specjalnej Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku za obraz „…Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie...”. Otrzymał też Nagrodę Specjalną „Platynowy Opornik” za całokształt twórczości na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.

W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne zasługi dla kultury oraz w rozwój polskiego kina dokumentalnego.


źródło:
Zobacz więcej