RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fake newsy TVN. Satyryczny profil na Facebooku wytyka stacji manipulacje

Satyryczny fanpage wymienił osiem sytuacji, począwszy od 2014 r., w których TVN dopuściła się manipulacji (fot. REUTERS/Peter Andrews)

Nie milkną echa po reportażu TVN na temat produkcji fake newsów. Doszukującej się manipulacji w działaniach innych mediów stacji ponownie zarzucono niekonsekwencję. Profil „Raz prozą, raz rymem – walczymy z propagandowym reżimem” na Facebooku wypunktował fake newsy, jakie wypuściła w ostatnich latach sama TVN.

Dziennikarz „Polityki” ujawnił, co zostało przemilczane w reportażu TVN

W sieci pojawił się apel Janka Rojewskiego. Dziennikarz „Polityki” i autor tekstu m.in. o portalach Pikio.pl i Newsweb.pl skarży się, że jego temat...

zobacz więcej

Satyryczny fanpage wymienia osiem sytuacji, począwszy od 2014 r., w których TVN miała dopuścić się manipulacji. Zacytujmy kilka z nich.

We wrześniu 2016 r. TVN wyemitowała wypowiedź mężczyzny przedstawionego jako Artur Wosztyl, pilot samolotu, który lądował w Smoleńsku przed katastrofą. Stacja tłumaczyła to pomyłką, chociaż mężczyzna wyraźnie podawał swoje nazwisko.

W sierpniu 2018 r. reporter TVN Maciej Knapik w swoim materiale dla „Faktów” podał nieprawdziwą informację, jakoby prezes Trybunału Konstytucyjnego i jej mąż, ambasador RP w Niemczech, byli „prowadzeni wywiadowczo” przez sędziego TK Mariusza Muszyńskiego. Stacja po dwóch dniach zreflektowała się i ustami Anity Werner przeprosiła za kłamstwo. Oświadczenie zostało odczytane pod koniec „Faktów”, w 25. minucie serwisu – po pogodzie.

W październiku 2018 r. TVN wyemitowała reportaż, w którym stwierdzono, że Ministerstwo Sprawiedliwości specjalnie ukrywało księży w rejestrze pedofilów.

„Mimo wielokrotnych publicznych wyjaśnień, sprostowań i komunikatów Ministerstwa Sprawiedliwości, telewizja TVN24 powiela kłamstwa, jakoby w rejestrze pedofilów celowo ukryto czy pominięto księży” – pisał w oświadczeniu resort.

W styczniu 2019 r. publicysta Stanisław Michalkiewicz udzielił portalowi emisja.tv wywiadu, w którym skomentował sarkastycznie działalność radykalnej lewicy. „Będziemy likwidować nienawistników” – streścił tok myślenia, jakim – jego zdaniem – ma się ona charakteryzować. W TVN wycięto wypowiedź Michalkiewicza i wyemitowano w taki sposób, jakby to on głosił takie postulaty.źródło:
Zobacz więcej