Zanussi: Powinniśmy mobilizować się, żeby myśleć o tym, co zrobić z Polską

Najnowszy film Zanussiego „Eter” w kwietniu wejdzie na ekrany kin (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Krzysztof Zanussi otrzymał Nagrodę Honorową Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Pavasaris (Wiosna Filmowa) w Wilnie – poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wcześniej reżyser został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia, przyznawanej przez Polską Akademię Filmową.

„Orzeł” dla Krzysztofa Zanussiego. „Jest właściwie historią polskiego kina”

Reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej...

zobacz więcej

Odbierając nagrodę, reżyser podkreślił, że „chce żyć teraźniejszością, bo spoglądanie wstecz jest niebezpieczne i w wymiarze indywidualnym, i zbiorowym”.

– Niedobrze także, jak naród patrzy za bardzo do tyłu. My, Polacy powinniśmy bardziej się mobilizować, żeby myśleć o tym, co zrobić z Polską i jaką Polskę chcemy budować, a nie tylko wspominać, jaką piękną Polskę kiedyś myśmy mieli – ocenił Zanussi.

Program tegorocznego, 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Pavasaris (Wiosna Filmowa) obejmuje projekcje ok. 170 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych, w tym dzieła polskich reżyserów.

W europejskim konkursie debiutów wśród 13 filmów długometrażowych znalazła się polsko–hiszpańska koprodukcja animowana „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego pod tym samym tytułem. Publiczność festiwalowa obejrzała także m.in. „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej oraz „Atak paniki” Pawła Maślony.

Festiwal Kino Pavasaris potrwa do 5 kwietnia. Imprezę zakończy pokaz litewskiego filmu dokumentalnego Rugile Barzdżiukaite „Rugsztus miszkas” („Kwaśny las”), poświęconego kolonii kormoranów w Juodkrante na Mierzei Kurońskiej.

„Cicha Noc” z Orłem. Jerzy Stuhr uhonorowany za całokształt

Film „Cicha Noc / Silent Night” w reżyserii Piotra Domalewskiego otrzymał Orła na najlepszego obrazu podczas gali wręczenia Polskich Nagród...

zobacz więcej

Krzysztof Zanussi, to scenarzysta, reżyser filmowy, teatralny i operowy, filozof, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Urodzony 17 czerwca 1939 r. w Warszawie, studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Rok wcześniej, w 1965 r. nakręcił etiudę szkolną „Śmierć prowincjała”, za którą otrzymał kilka nagród, m.in. na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Moskwie.

Bogata twórczość artysty

Od początku w twórczości Krzysztofa Zanussiego dominuje tematyka moralna, filozoficzna i psychologiczna. Do jego najważniejszych filmów z lat 60. i 70. zaliczają się „Struktura kryształu” (1969 r.), opisująca losy dwóch kolegów z uniwersytetu, „Za ścianą” (1971 r.), „Iluminacja” (1972 r.), uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno, portretująca fizyka nękanego poczuciem egzystencjalnej pustki, „Bilans kwartalny” (1974 r.), nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie, „Barwy ochronne” (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz „Spirala” (1978 r.), za którą Zanussi został uhonorowany Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

W 1980 r. artysta zrealizował „Constans”, zaliczany do klasyki polskiego kina psychologicznego. Obraz został nagrodzony Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W tym samym roku reżyser zrealizował „Kontrakt”, który przyniósł mu Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego (OCIC) i Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Maja Komorowska w twórczości Krzysztofa Zanussiego

Istotne miejsce w reżyserskim dorobku Zanussiego zajmuje również film autobiograficzny „Cwał” (1995 r.), w którym główną rolę zagrała najważniejsza aktorka jego kina Maja Komorowska, nagrodzony Orłami w 2001 r. m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz oraz muzyka, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” ze Zbigniewem Zapasiewiczem (2000 r.), a także „Persona non grata” (2005) z udziałem m.in. Zapasiewicza, Jerzego Stuhra oraz Andrzeja Chyry.

W ostatnich latach Zanussi wyreżyserował filmy „Eter” (2018 r.), w którym zobaczyć można m.in. Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyrę, „Obce ciało” (2014 r.) m.in. z udziałem Agnieszki Grochowskiej i Agaty Buzek, komedię „Serce na dłoni” (2008 r.), w której wystąpili m.in. Bohdan Stupka i Marek Kudełko, a także koprodukcję Francji i Włoch „Czarne słońce” z Valerią Golino w roli głównej (2007 r.).

źródło:

Zobacz więcej