RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Byli funkcjonariusze służb PRL bez 13. emerytury? Jest głos ministerstwa

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej twierdzi, że nad przyznaniem 13. emerytury byłym esbekom „trzeba się zastanowić” (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej twierdzi, że nad przyznaniem 13. emerytury byłym esbekom „trzeba się zastanowić” (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Byli funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa PRL, którzy od października 2017 r. po wprowadzeniu ustawy dezubekizacyjnej pobierają niższe emerytury i renty, mogą nie otrzymać dodatkowego świadczenia w postaci 13. emerytury. – To osoby, które działały w tamtym systemie, funkcjonowały i narobiły wiele szkód czy zła. Trzeba się nad tym zastanowić – mówi w rozmowie z „Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Wcześniejsza emerytura w zamian za długi staż pracy. Związkowcy opracowali projekt

Wcześniejsza emerytura w zamian za długi staż pracy – taki bonus dla tych, którzy przez wiele lat pracowali i odkładali składki, szykuje...

zobacz więcej

Projekt ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., który wpłynął już do Sejmu przewiduje, że świadczenie w kwocie 1,1 tys. zł brutto (ok. 888 zł netto) otrzymają osoby pobierające: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych i korzystające z tzw. emerytur matczynych.

Jak donosi „SE”, rząd rozważa, czy dodatek ten ograniczyć wobec byłych funkcjonariuszy służb PRL, którzy zostali objęci ustawą dezubekizacyjną.

Ustawa zaczęła obowiązywać od października 2017 r. Na jej podstawie prawie 39 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL ma obniżone emerytury i renty; nie mogą być one wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Na podstawie tych przepisów obniżono emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura – 2,1 tys. zł (brutto), renta – 1,5 tys., renta rodzinna – 1,7 tys.

źródło:
Zobacz więcej