RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Turcja zbliża się do Rosji. Amerykanie wstrzymują dostawy sprzętu wojskowego

Pentagon obawia się, że Rosja będzie miała wgląd w amerykańskie myśliwce F-35 (fot. MSgt John Nimmo Sr./Defenseimagery.mil)
Pentagon obawia się, że Rosja będzie miała wgląd w amerykańskie myśliwce F-35 (fot. MSgt John Nimmo Sr./Defenseimagery.mil)

USA wstrzymały dostawy do Turcji części zamiennych i wyposażenia dodatkowego do myśliwców F-35. To odpowiedź na decyzję rządu w Ankarze zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S-400 – oświadczył rzecznik Pentagonu.

Trump straszył Turcję, że USA „zdewastują ją ekonomicznie”. Teraz zmienia ton

Prezydent USA Donald Trump ocenił na Twitterze, że „turecko-amerykańska współpraca gospodarcza kryje w sobie ogromny potencjał rozwojowy”. Jeszcze...

zobacz więcej

– W oczekiwaniu na jednoznaczną decyzję Turcji rezygnacji z systemu S-400, dostawy związane ze zdolnością operacyjną samolotów F-35 zostały wstrzymane – powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA. Dodał, że „nasz dialog z Turcją w tej ważnej sprawie jest kontynuowany”.

Agencja AP zaznacza, że Waszyngton wielokrotnie groził wstrzymaniem dostaw myśliwców F-35, jeśli Turcja nie zrezygnuje z zakupu rosyjskiego systemu S-400 typu „ziemia–powietrze”.

Pentagon, a także inne kraje NATO uważają, że system ten zagrozi bezpieczeństwu tych i innych amerykańskich maszyn oraz sprzętu wojskowego i jest niezgodny ze standardami NATO.

Amerykanie obawiają się ponadto, że zakup przez Turcję amerykańskiego i rosyjskiego sprzętu mógłby dać Moskwie możliwość dostępu do najnowocześniejszej amerykańskiej technologii i opracować sposoby zwalczania myśliwców F-35.

Obecna decyzja wstrzymania dostaw części zamiennych, instrukcji obsługi itp. wyposażenia dodatkowego, grozi wstrzymaniem dostaw samych samolotów planowanych na lato. Byłby to – jak uważają eksperci – pierwszy krok do odwołania całego zakupu.

Kilka dni wcześniej turecki minister obrony oświadczył, że jego kraj jest „zaangażowany na rzecz” zakupu rosyjskiego systemu rakietowego i prowadzone są rozmowy na temat daty rozpoczęcia dostaw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej